Christopher Paolini (ur. 17 listopada 1983) - amerykański pisarz, autor trylogii Dziedzictwo.
Urodził się w Paradise Valley, Montana. Uczył się w domu i szkołę średnią ukończył w wieku 15 lat dzięki kursom korespondencyjnym. To właśnie wtedy Christopher zaczął pracować nad powieścią Eragon i dwoma następnymi. W ciągu pierwszego roku powstał zarys książki, następny rok poświęcił na jego rozbudowywaniu.
W 2002 Eragon został wydany przez Paolini International, LCC, spółkę wydawniczą jego rodziców. Następnie Christopher odwiedził 130 zachodnich szkół, dyskutując na temat książki, czytając i pisząc - ubrany był wtedy w czerwoną koszulę miecznika, czarne spodnie i jeździeckie buty.
Kiedy powieściopisarz Carl Hiaasen za namową swojego syna przeczytał książkę, zawiadomił swojego wydawcę, Knopfa. Wydawnictwo złożyło ofertę i Eragon oraz reszta trylogii zostały sprzedane.
Po większych korektach, gdy około 20 000 słów zostało wyciętych, druga edycja Eragona' została opublikowana w sierpniu 2003.
Eragon był 24 tygodnie na liście bestseller'ów, tylko piąta część przygód Harry'ego Pottera lepiej się sprzedaje, zaś wokół samej książki zgromadziło się wielu fanów. Christopher obecnie pracuje nad drugą częścią Dziedzictwa, Eldestem.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.