Burkina Faso – państwo w Afryce Zachodniej bez dostępu do morza. Dawniej nazywała się Górną Woltą (Republique du Haute-Volta), lecz w 1984 prezydent Thomas Sankara nadał jej nową nazwę, która oznacza "kraj prawych ludzi" w językach mossi i dyula, będących głównymi rdzennymi językami kraju.
Burkina Faso niepodległość od Francji uzyskała w roku 1960. Destabilizacja państwa w latach 70. i 80. XX wieku poprzedziła wielopartyjne wybory we wczesnych latach 90. Kilkaset tysięcy rolników co roku migruje na południe do Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany.
Stolicą kraju jest Ouagadougou (czasem spolszczane na Wagadugu), nazywane przez Burkińczyków Łaga. br />

Historia

Burkina Faso została skolonizowana w latach 90. XIX wieku przez Francję, po pokonaniu miejscowych Mossi. Pierwotnie była administrowana jako część kolonii Wybrzeże Kości Słoniowej, ale już w 1919 została oddzielną kolonią, by później utracić ten status. Odzyskała go w 1947.
Burkina Faso uzyskała samorządność w roku 1958, a pełną niepodległość w 1960. Pierwszy przewrót wojskowy miał miejsce w 1966. W 1978 nastąpiła restauracja administracji cywilnej, ale już w 1980 dokonany został kolejny przewrót, pod wodzą Saye Zambo. Wygaszony został w 1982. Zamach stanu w 1983 pozwolił kpt Thomasowi Sankarze przejąć władzę.

Podział administracyjny

Burkina Faso jest podzielona na 45 prowincji:
Bale, Bam, Banwa, Bazega, Bougouriba, Boulgou, Boulkiemde, Comoe, Ganzourgou, Gnagna, Gourma, Houet, Ioba, Kadiogo, Kenedougou, Komondjari, Kompienga, Kossi, Koulpelogo, Kouritenga, Kourweogo, Leraba, Loroum, Mouhoun, Namentenga, Nahouri, Nayala, Noumbiel, Oubritenga, Oudalan, Passore, Poni, Sanguie, Sanmatenga, Seno, Sissili, Soum, Sourou, Tapoa, Tuy, Yagha, Yatenga, Ziro, Zondoma, Zoundweogo
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.