Bug_(rzeka) -

Bug_(rzeka) -

Bug_(rzeka) -


Bug_(rzeka) -

Bug_(rzeka) -

Bug jest rzeką płynącą przez terytorium Polski (587 km), Ukrainy i Białorusi. Długość Bugu wynosi 772 km, powierzchnia dorzecza 39 420 km², z czego w Polsce 19 284 km². Średni przepływ w dolnym biegu - 158 m³/s.
Bug ma swoje źródło na Wyżynie Podolskiej na Ukrainie, wpływa do Zalewu Zegrzyńskiego, stanowiąc jednocześnie lewy dopływ Narwi. Odcinek między Zalewem Zegrzyńskim a Wisłą określany jest często jako "Bugo-Narew". Na odcinku 363 km stanowi granicę z Ukrainą i Białorusią. Poprzez Kanał Królewski łączy się z Prypecią. Ciekawostką jest fakt, że gdyby trzymać się ściśle zaleceń geograficznych – tj. za dopływ uznawać rzekę, która do momentu połączenia z inną ma mniejszą długość, Wisła okazałaby się dopływem Bugu (długość Bugu i "Bugo-Narwi" powyżej połączenia z Wisłą jest większa). Niemniej jednak tradycja przeważa i to Wisła uchodzi do Morza Bałtyckiego.
Główne dopływy:
  • prawe
Ważniejsze miasta nad Bugiem: Sokal, Włodawa, Brześć, Drohiczyn, Wyszków.
Bug_(rzeka) -


Bug_(rzeka) -
w Modlinie

Zobacz również:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.