Brno (pol. Berno Morawskie, niem. Brünn), miasto na Morawach, w Republice Czeskiej, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy.
Jest drugie co do wielkości miasto Czech, główne centrum Kraju Południowomorawskiego.
Liczba mieszkańców: 387,1 tys. (2004)
Założone w 1243 r. W XVIII wieku rozwinął się Brnie silny ośrodek tkacki, co sprawiło, że miasto to zdystansowało w rozwoju inne miasto Moraw Ołomuniec. W Brnie przez wiele wieków znajdowała się twierdza, która w XIX wieku mieściła austriackie więzienie polityczne - Spielberg (Špilberk). W XIX wieku Brno było stolicą Moraw, w ramach monarchii Austro-Węgierskiej.
W Brnie, niedaleko od centrum miasta znajduje się willa Tugendhata, zbudowana według projektu znanego architekta L. Miesa van der Rohe w latach 1928-1930. Budowla ta stanowi wiodący przykład modernizmu z tego okresu. W roku 2002 willa Tugendhata została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W Brnie działa klub piłkarski Boby Brno.

Znane osoby związane z Brnem

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.