Bośnia i Hercegowina – państwo w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od zachodu i północy z Chorwacją i z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch organizmów: chorwacko-muzułmańskiej Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Niepodległość uzyskała w referendum 1992, ale Serbowie zbojkotowali wyniki głosowania i utworzyli własne państwo Republikę Serbską. Ma bardzo mały dostęp do Morza Adriatyckiego (20 km). Stolica znajduje się w Sarajwie. W kraju odbywały się także igrzyska olimpijskie w 1984 na terenie miasta Sarajewo, wtedy był to teren Jugosławii.

Kraj

Gospodarka

Najwięcej znaczenia w gospodarce ma leśnictwo, górnictwo i energetyka. Wydoboywa się rudy żelaza, węgiel brunatny, sól kamienną, cynk, ołów oraz azbest. Komunikacja jest słabo rozwnięta, ale największe znaczenie na kolej.

Ludność

Religie: muzułmanie (40%), prawosławni (31%), katolicy (15%), pozostali (14%)


Radio i Telewizja

Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.