Blue Steel to brytyjski strategiczny lotniczy pocisk rakietowy powietrze-ziemia średniego zasięgu, z głowicą nuklearną.
Pocisk Blue Steel rozwijany był od 1954 w zakładach Avro. Produkowany od 1962, wszedł do służby w lutym 1963. Pocisk stanowił uzbrojenie bombowców strategicznych Avro Vulcan B.2A i Handley Page Victor B.2. Przenoszony był pojedyńczo, częściowo zagłębiony w komorze bombowej. Pocisk wycofany został ze służby w 1969. Wyprodukowano 57 pocisków (podawane są też inne liczby).
Pocisk miał silnik rakietowy Stentor na paliwo ciekłe o ciągu maksymalnym 7260 kg, z dwoma komorami spalania. Paliwem była nafta, utleniaczem - nadtlenek wodoru. Po wystrzeleniu, przy pracującej głównej komorze silnika, pocisk był rozpędzany do prędkości ok. 2,5 Ma, następnie pracę podejmowała komora silnika o mniejszym ciągu, podtrzymująca lot na zadaną odległość.
Pocisk miał zasięg do 160 km (różne źródła podają też większe wartości). Układ naprowadzania był inercyjny (bezwładnościowy) z dokładnością trafienia do ok. 640 metrów. Pocisk miał głowicę wodorową Red Snow o mocy 1 megatony.
Dane techniczne:
  • długość: 10,6 m
  • średnica kadłuba: 1,72 m
  • rozpiętość skrzydeł: 3,94 m
  • masa: 6800 kg
Pocisk w wersji podstawowej (Mk 1) miał jednak niedogodność w postaci stosunkowo niewielkiego zasięgu, stwarzającego mimo wszystko zagrożenie dla bombowca zbliżającego się do wrogiego obszaru powietrznego. Planowano rozwinięcie pocisku Blue Steel w wersji Mk 2, o większym zasięgu i prędkości, lecz nie wszedł on do służby. Rząd brytyjski zamierzał zastąpić pociski Blue Steel amerykańskimi pociskami Skybolt, lecz program ich również nie został ukończony.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.