Bitwa pod Kunowicami (niem. Kunersdorf) w obecnym woj. lubuskim, rozegrała się 12 sierpnia 1759, podczas wojny siedmioletniej, pomiędzy wojskami króla Prus Fryderyka II a siłami sprzymierzonych wojsk austriacko-rosyjskich pod wodzą feldmarszałka P. Sałtykowa.
Siły pruskie (ok.)
48 000 żołnierzy i 230 dział
Siły sprzymierzonych (ok.)
41 000 Rosjan, 18 000 Austriaków i 250 dział

Armia Pruska usiłowała obejść umocnione na wzgórzach na północ i zachód od Kunowic pozycje sprzymierzonych. Doprowadziło to wojska pruskie do pozycji na północ i wschód od linii zajmowanych przez sprzymierzonych. Tego typu charakterystyczne dla Fryderyka II działanie zostało skutecznie zneutralizowane przez silne umocnienia. Wojskom pruskim udało się opanować jedynie skrajną pozycję na północnym, lewym skrzydle sprzymierzonych. Sprawne przegrupowanie sił austriacko-rosyjskich przy aktywnym wsparciu artylerii i kontrataku piechoty rosyjskiej doprowadziło do odzyskania pozycji i odwrotu (wkrótce panicznego) piechoty pruskiej. Paniczny odwrót sił pruskich został pogłębiony przez zdecydowany atak kawalerii sprzymierzonych.
Bitwa zakończyła się zwycięstwem połączonych sił austriacko-rosyjskich.
Straty pruskie
(ok.) 19 000 zabitych i rannych oraz 172 działa
Straty sprzymierzonych
(ok.) 13 000 zabitych i rannych

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.