Bitwa pod Hoechst 20 czerwca 1622 r. stoczona została w trakcie wojny trzydziestoletniej pomiedzy wojskami protestanckimi, a armią Ligi Katolickiej. Bitwa zakończyła się klęską wojsk protestanckich dowodzonych przez Christiana von Braunschweig-Wolfenbuettel.
Dowódca oddziałów protestanckich w czerwcu 1622 r. na czele 15 000 ludzi wyruszył z Westfalii w kierunku miejscowości Hessen-Darmstadt w celu połączenia się tam z wojskami księcia Mansfelda. 20 czerwca, w trakcie pokonywania rzeki Men po prowizorycznej przeprawie mostowej w rejonie miasteczka Hoechst, protestanci napotkali nadciągające z kierunku południowego oddziały katolickie pod komendą hrabiego Tilly, do który otworzyli ogień z dział. Oddziały protestanckie odparły liczne ataki przeciwnika, jednak podczas walki w szeregach walczących na wąskim moście żołnierzy wybuchła panika. Wielu z nich potopiło się w rzece. Christian von Braunschweig-Wolfenbuettel usiłował przedrzeć się w kierunku wojsk Mansfelda, jednak większość piechoty zginęła lub odniosła rany, wielu żołnierzy z dostało się do niewoli. Cały tabor i wszystkie działa armii Braunschweiga-Wolfenbuettela dostały sie w ręce wojsk Ligi.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.