Bitwa pod Al-Mansurą miała miejsce w roku 1250 w trakcie VII krucjaty 1248 - 1254 roku. Tym razem na czele wyprawy stanął król francuski Ludwik IX.
Po wylądowaniu w okolicach Damietty w lutym 1250 roku król Ludwik IX na czele głównych sił krzyżowych natknął się w dniu 8 lutego na obóz egipski w okolicach Al-Mansury. Frankowie przypuścili gwałtowną szarżę wycinając w pień większość oddziałów wroga. Wódz naczelny Egipcjan Fachr ad-Din zaskoczony w trakcie odpoczynku wskoczył na konia i i pogalopował w wir bitwy gdzie został rozsiekany przez templariuszy.
Zwycięstwo pod Al-Mansurą nie przyniosło większych korzyści. Wkrótce cała armia krzyżowa w wyniku zarazy oraz licznych walk z muzułmanami przestała istnieć. Ciężko chory Ludwik zmuszony był opuścić Egipt.
VII krucjata zakończyła się straszliwą klęską militarną chrześcijan, a strat w ludziach poniesionych w trakcie konfliktu już nigdy nie udało się Frankom nadrobić.
Ważniejsze wydarzenia VII krucjaty 1248-1254 r.
  • 1249 Bitwa pod Damiettą
  • 1249 Bitwa pod Fariskurem
  • 1250 Bitwa pod Al-Mansurą
  • 1250 Bitwa pod Al-Bahr as Saghir
  • 1250 Bitwa pod Al-Abbasą
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.