W roku 802 na tronie bułgarskim zasiadł chan Krum, którego głównym celem było odzyskanie dostępu do Morza Egejskiego. W roku 809 Bułgarzy zdobyli najbardziej wysunięty w głąb Półwyspu Bałkańskiego posterunek bizantyński w Sofii.
Najazd bułgarski spowodował kontrakcję cesarza Nicefora I. W 811 cesarz i jego syn Staurakios uderzyli na państwo bułgarskie, docierając do stolicy chanów Pliski, którą zdobyli i złupili. Jednak w drodze powrotnej Krumowi udało się wciągnąć armię cesarską w zasadzkę. W nocy z 26 na 27 lipca 811 r. została ona zdruzgotana przez Bułgarów na przełęczy Virbica w górach Bałkanu.
Nicefor zginął, a jego głowę Krum wystawił na widok publiczny wbitą na pal, zaś z czaszki przeciwnika sporządził sobie puchar. Staurakios ciężko ranny zdołał z częścią wojska przebić się do Adrianopola.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.