Bitwa morska pod Scyllą miała miejsce w 965 podczas walk Bizantyńczyków z Arabami.
W 962 Arabowie zdobyli szereg posiadłości bizantyńskich na Sycylii. Cesarz Nicefor II Fokas wysłał flotę wojenną z wojskami lądowymi pod dowództwem Nicetasa mającą odzyskać utracone ziemie.
Jesienią 964 ekspedycja zawinęła do brzegów Sycylii gdzie zajęła bez walki Messynę. Następnie wojska lądowe pod wodzą Manuela ruszyły na pomoc obleganej przez Arabów Rametcie. W niedostępnym wąwozie Spadafora, gdzie ciężka kawaleria bizantyńska nie mogła swobodnie manewrować Manuel poniósł jednak klęskę i sam zginął. Jego śmierć spowodowała rozproszenie się armii i masakrę żołnierzy chrześcijańskich. Tylko nieliczni schronili się na wybrzeżu. Arabowie odzyskali Messynę a flota Nicetasa schroniła się w Kalabrii, skąd usiłowała przedostać się na Morze Jońskie. W pobliżu Scylli została jednak zaatakowana przez flotę arabską i doszczętnie rozbita. Wszystkie dromony bizantyńskie zostały zatopione lub zdobyte przez Arabów, a Nicetas dostał się do niewoli.
Porażka pod Scyllą nie wywołała większych zmian politycznych gdyż w 967 doszło do pojednania Nicefora II z kalifami w walce przeciwko wspólnemu wrogowi obu państw cesarzowi Ottonowi I.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.