Biała Podlaska jest miastem powiatowym i powiatem miejskim w północnej części województwa lubelskiego. Była stolicą województwa bialskopodlaskiego w latach 1975 - 1998.
br />

Położenie

Miasto położone jest w dolinie lewego dopływu Bugu, rzeki Krzny.

Historia

Pierwsze wzmianki w 1481 roku. Od 1568 roku własność Radziwiłłów. Od 1622 budowa fortecy i pałacu przez Aleksandra Ludwika Radziwiłła. W 1628 Akademia Bialska, od 1633 jako filia Akademii Krakowskiej, obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. J.I. Kraszewskiego. W 1670 r. Michał Kazimierz Radziwiłł nadaje miastu prawo magdeburskie oraz herb: Michał Archanioł stojący na smoku.
W XVII wieku miasto znane z produkcji sukna i fajansów, później także z przeróbki drewna.
W 1720 Anna z Sanguszków Radziwiłłowa rozpoczyna budowę wieży i bramy wjazdowej (obecnie są to najciekawsze resztki zamku). Miasto i zespół pałacowy w XVIII wieku wielokrotnie niszczone (między innymi w czasie wojen szwedzkich) i odbudowywane. Ostatni spadkobierca Dominik Radziwiłł, pułkownik wojska polskiego, umiera we Francji 11 listopada 1813 roku. Pałac jako ruinę rozebrano w 1883 roku, obecny stan samej fortecy i resztek zespołu pałacowego kiepski.
W Białej Podlaskiej wychował się i chodził do szkoły pisarz Józef Ignacy Kraszewski.
W latach 1923-1939 w Białej Podlaskiej znajdowała się Podlaska Wytwórnia Samolotów (PWS), która produkowała samoloty wojskowe zarówno licencyjne (Potez XXV, RWD-8) jak i własnej konstrukcji (myśliwiec PWS-1, samolot szkolny PWS-26). Majątek Podlaskiej Wytwórni Samolotów został rozgrabiony przez okupantów radzieckich po 17 września 1939 roku.

Gospodarka

Przemysł włókienniczy reprezentują zakłady Biawena, powstałe w latach 1967-1970. Miasto kojarzone jest również z Bialską Fabryką Mebli i przedsiębiorstwem produkcyjno-doświadczalnym robotów przemysłowych Techma-Robot. Ostatnio wzrasta rola Białej Podlaskiej jako centrum handlowo-usługowego. Miasto utrzymuje kontakty handlowe z państwami byłego ZSRR. Organizowane są tu Nadbużanskie Targi Rolno-Przemysłowe i Targi Pogranicza Wschód-Zachód.

Komunikacja

Biała Podlaska leży na lini Berlin-Warszawa-Moskwa. Na północ od miasta przebiega obwodnica do przejśćia granicznego w Terespolu. Trasa kolei Warszawa-Brześć przebiega 2 km od centrum. Otwarto ją w 1867 roku, a zelektryfikowano w 1980 roku. Biała Podlaska dysponuje własną komunikacją autobusową. W pobliżu miasta znajduje się wojskowe lotnisko, przystosowane do potrzeb gospodarczych.

Kultura i sztuka ludowa

W mieście działa wiele zespołów ludowych, kultywujących kulturę Podlasia. Należą do nich zespół chóralny, zespół taneczny i kapela ludowa. Biała Podlaska jest także znanym od XVII w. ośrodkiem garncarskim. Współcześnie pracujący Kazimierz i Ludwik Rogowscy słyną z wyrobu ceramiki siwej tzw. siwaków. W mieście podziwiać można również prace rzeźbiarza Tadeusza Niewiadomskiego.

Sport i turystyka

Miasto dysponuje stadionem sportowym, basenem, kortami tenisowymi i lodowiskiem. Swoje obiekty udostępnia także Instytut Wychowania Fizycznego i Sportu AWF. Na terenie miasta działa Bielskopodlaski Klub Jeździecki.

Zabytki

 • zamek Radziwiłłów z XVII w.,
 • Park Radziwiłowski wokół zamku,
 • kościół św. Anny z 1527r.,
 • późnobarokowy pobazyliański kościół Narodzenia NMP z połowy XVIII w.,
 • kościół św. Antoniego i dawny klasztor reformatów z II połowy XVII w.,
 • Akademia Bialska z XIX w.,
 • pomnik Józefa Ignacego Kraszewskiego z 1928 r.
 • Muzeum Okręgowe,
 • drewniana cerkiew z XIX-XX w.

Wyższe uczelnie

 • AWF w Warszawie, Zamiejscowy Wydział Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej (http://www.awf-bp.edu.pl/),
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Białej Podlaskiej (http://www.pwsz.bialapodlaska.pl/),
 • Filia UMCS przy Podlaskiej Fundacji Wspierania Talentów (http://www.pfwt.com.pl/),
 • Filia Politechniki Radomskiej, Wydział Transportu.
Link zewnętrzny: http://www.bialapodlaska.pl
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.