Bahaizm -
Bahaizm -
Bahaizm -
Bahaizm to ruch religijny, który poprzez babizm wywodzi sie z szyizmu.
Zapoczątkował go w Persji Ali Husajn Nuri, który przyjął przydomek Bahá'u'lláh (Baha Allah - Blask Boga; 1817 - 1892).
Bahaizm dąży do unifikacji wyznań teistycznych (głównie chrześcijaństwa, judaizmu i islamu) jako podstawy do zbliżenia ludzi bez względu na rasę, język i narodowość. Działalność bahaistów ma na celu realizację następujących zasad:
  1. Jedność rodzaju ludzkiego.
  2. Niezależność w poszukiwaniu prawdy.
  3. Zniesienie wszelkich przesądów.
  4. Zgodność wiedzy z religią.
  5. Równość płci.
  6. Powszechny język pomocniczy.
  7. Powszechne wychowanie.
  8. Duchowe rozwiązanie problemów gospodarczych.
  9. Religia powszechna zbudowana na wspólnej bazie wielkich religii.
  10. Unia światowa rządzona przez przedstawicieli wszystkich narodów.
Bahaizm jest religią bez duchowieństwa i obrzędów kultowych.Jego główny odłam jest kierowany przez wybieralną, 9-osobową radę, która ma siedzibę (Uniwersalny Dom Sprawiedliwości) w Hajfie (Izrael) na zboczach góry Karmel. Posiada swoje ośrodki w około 218 krajach, rozwija się jednak głównie w USA, Indiach i Ugandzie. Ma około 7,5 milionów wyznawców (według danych podawanych przez samych bahaitów). Bahaici są represjonowani w Iranie. Obecnie jest najszybciej rozwijającą się religią na świecie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.