BRCA1 -

BRCA1 jest ludzkim genem znajdującym się na długim ramieniu siedemnastego chromosomu (17q21). Gen ten koduje białko, którego funkcja polega na zapobieganiu rozwijania się guza nowotworowego. Jego dokładny mechanizm działania nie został jeszcze poznany. Osoby, które odziedziczyły uszkodzoną kopię tego genu mają zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi (kobiety i mężczyźni) oraz raka jajnika (tylko kobiety).
Naukowcy z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie opracowali test na mutację w genie BRCA1, którego badaniami się zajmują.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.