Arthur Greiser (ur. 22 stycznia 1897 w Środzie Wielkopolskiej - zm. 14 lipca 1946 w Poznaniu) - nazistowski polityk, namiestnik Rzeszy w Kraju Warty.
Obergruppenführer SS. Do NSDAP wstąpił w 1928. Wcześniej współzałożył w Gdańsku organizację "Stahlhelm", która skupiała żołnierzy frontowych. W latach 1930-1933 pełnił obowiązki sekretarza okręgu partyjnego w Gdańsku. W lipcu 1933 został wybrany wiceprezydentem gdańskiego Senatu, a w listopadzie 1934 prezydentem. Jednocześnie pełnił funkcję ministra (senatora) spraw wewnętrznych.
21 września 1939 przejął kierownictwo cywilne w Poznaniu, a w listopadzie 1939 objął funkcję namiestnika w Kraju Warty. Przeprowadzał brutalną germanizację i eksterminację ludności z podległych obszarów.
W 1945 został aresztowany przez wojska amerykańskie i wydany Polsce. Uznany winny zbrodni został skazany przez Najwyższy Trybunał Narodowy na śmierć. Wyrok przez powieszenie publicznie wykonano na stokach poznańskiej cytadeli.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.