Antoni van Obberghen w źródłach także jako 'van Opberghen (ur. 1543 we Flandrii, zm. 1611) - niderlandzki architekt, przedstawiciel manieryzm.
Wybitny gdański architekt i fortyfikator. Jeden z twórców gdańskiego renesansu. Do Gdańska przybył w 1586. Wcześniej pracował przy budowie obwarowań w Antwerpii. Od 1592 miejski budowniczy do spraw obronnych w Gdańsku, a od 1594 pierwszy budowniczy miasta.
Projektant i budowniczy gdańskich fortyfikacji. Brał udział przy budowie fortyfikacji Twierdzy Wisłoujście oraz przy regulacji Wisły. Inne to budowle, które zaprojektował w Gdańsku to: Bastion św. Gertrudy oraz prawdopodobnie Ratusz Staromiejski. Przypisuje się mu również przebudowę Ratusza Staromiejskiego w Toruniu w latach 1602-05.
Największym dziełem architekta jest Wielka Zbrojownia w Gdańsku zbudowana w latach 1602-1609.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.