Anne Inez McCaffrey (ur. 1 kwietnia 1926) jest amerykańską pisarką science-fiction, najbardziej znaną z serii Jeźdźcy Smoków z Pern.
Anne McCaffrey urodziła się w Cambridge (stan Massachusetts), jej rodzicami byli George Herbert McCaffrey i Anne Dorothy McElroy McCaffrey.
Studiowała filologię słowiańską w Radcliffe College. Wyszła za mąż w 1950 roku i ma trójkę dzieci: Alec Anthony (ur. 1952), Todd (ur. 1956) i Georgeanne (ur. 1959). Rozwiodła się w 1970 roku, po czym wyemigrowała do Irlandii.
W roku 1968 napisała krótkie opowiadanie Weyr Search, inicjujące opowieść Jeźdźcy Smoków z Pern (org. Dragonriders of Pern), za którą otrzymała Nagrodę Hugo dla najlepszej powieści. To była pierwsza tego typu nagroda przyznana kobiecie za literaturę science-fiction.
W 2005 roku, na uroczystości rozdania nagród Nebula, Anne McCaffrey zostanie uznana za 22-gą GrandMaster przez Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy SF i Fantasy.
Obecnie mieszka w County Wicklow w Irlandii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.