Andrzej Januszajtis (ur. 18 sierpnia 1928r. Lidzie, obecnie na terenie Białorusi) - profesor, dawny pracownik Politechniki Gdańskiej (dyrektor Instytutu Fizyki PG i dziekanem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej), pasjonat i znawca historii Gdańska.
W 1948 roku przyjechał do Gdańska z Kresów Wschodnich.
Aktywnie uczestniczy w ratowaniu i przywracaniu utraconych gdańskich zabytków oraz pielegnowaniu tradycji. Doprowadził m.in. do odbudowy zegara astronomicznego z 1470 roku na kościele Mariackim i powrotu carillonu na wieżę kościoła św. Katarzyny. Jest częstym gościem lokalnych programów radiowych i telewizyjnych poświęconych Gdańskowi. Jako uznany autorytet opiniuje zachodzące zmiany w Gdańsku np. w architekturze miasta.
W latach 1990-1994 przewodniczący Rady Miasta. Współautor programu rozwoju miasta i regionu.
Od roku 2002 jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska.

Dorobek literacki

  • Z uśmiechem przez Gdańsk
  • Koroną herb twój ozdobiono...
  • Wielka Księga Gdańska (współautorstwo)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.