Andrea Palladio (ur. 30 listopada 1508 w Padwie - zm. w sierpniu 1580 w Vicenzy), włoski architekt i teoretyk architektury.
Urodził się w skromnej rodzinie rzemieślniczej, pod nazwiskiem Andrea di Pietro della Gondola, a zmnienił je na Andrea Palladio pod wpływem swego mecenasa i poety, Giangiorgio Trissino. Palladio studiował architekturę, zabytki starożytnego Rzymu, dzieła słynnych architektów, takich jak Jules Romain, Donato Bramante i Andrea Perruzzi, a także dzieło Witruwiusza.
Pierwszym poważnym zadaniem powierzonym Palladio była renowacja fasady katedry w Vicenzie w 1549. Następne prace powstawały w tej samej okolicy, były to rezydencje i budynki użyteczności publicznej, w tym: pałace Barbarano, Chieregati, Tiene, Porto, Valmarana, wille: Capri i Rotunda.
Andrea_Palladio -

W okresie od 1560 do 1580 Palladio zbudowal kilka kościołów w Wenecji, w tym San Francesco della Vigna, San Giorgio Maggiore i Il Redentore. Jego ostatnim dziełem był teatr olimpijski w Vicenzy, ukończony już po śmierci architekta, w sierpniu 1580.
Palladio był pierwszym nowożytnym architektem, który stosował systemowe zasady organizacji i projektowania wnętrz. Był pod silnym wpływem sztuki starożytnej, wykorzystywał wiele rozwiązań znanych ze świątyń antyku.
Andrea Palladio jest autorem traktatów o architekturze. Jego dzieło I Quattro Libri dell'Architettura - Cztery Księgi o Architekturze - stało się źródłem inspiracji dla twórców epoki klasycyzmu.
Andrea_Palladio -

Szczególnie silne oddziaływanie odniosły poglądy artysty w Anglii, gdzie jego kontynuatorzy, Inigo Jones, Christopher Wren i inni, stworzyli styl zwany palladianizmem.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.