Amerigo_Vespucci -
Amerigo Vespucci - (9 marca 1454 - 22 lutego, 1512) - włoski kupiec, nawigator i podróżnik morski. W czasie swoich wypraw zbadał znaczną część wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej. W odróżnieniu od Krzysztofa Kolumba, który sądził, że dotarł do Azji Wschodniej, uznał odwiedzone tereny za nieznany wcześniej kontynent. Brał udział w przygotowaniu drugiej i trzeciej wyprawy Kolumba. Według własnego świadectwa miał jakoby w latach 1497-1504 odbyć cztery wyprawy odkrywcze, w co powątpiewają dzisiejsi badacze. Pewny jest jego udział w hiszpańskiej wyprawie do Gujany (1499-1500), razem z A. de Odeją i J. de la Cosą. W czasie jej trwania już samodzielnie dotarł do Amazonki, zbadał wybrzeże Brazylii, dopłynął do ujścia rzeki Orinoko i zawrócił do Kadyksu. W latach 1501-1502 na okręcie portugalskim opłynął brzegi Brazylii. Od 1503 r. zaczęły się ukazywać drukiem listy Vespucciego wraz z barwnymi opisami poznanych krajów. Tłumaczone na wiele języków, zyskały mu tak dużą popularność, iż powszechnie jego, a nie Kolumba, zaczęto uważać za odkrywce Ameryki, a nowy ląd nazwano od jego imienia.
Imię Amerigo Vespucci nosi również żaglowiec szkolny włoskiej marynarki wojennej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.