Alessandro Petacchi (ur. 3 stycznia 1974 w La Spezia) - włoski kolarz szosowy, sprinter, wielokrotny zwycięzca etapów na największych wyścigach kolarskich. Jeździ w barwach grupy Fassa Bortolo.
Petacchi został zauważony w roku 2003, gdy wygrał 6 etapów Giro d'Italia, wygrywając na finiszach rywalizację z weteranem Mario Cipollinim. W tym samym roku odniósł też 4 zwycięstwa na Tour de France i 5 na Vuelta a España. W następnym roku był najlepszy na 9 etapach Giro, wygrywając klasyfikację punktową. Na płaskich etapach wyścigu wyraźnie dominowała jego ekipa, nie pozwalając na udane ucieczki i doprowadzając Petacchiego na czołowej pozycji pod samą metę. Rok 2004 zakończył 4 etapowymi zwycięstwami na Vuelcie.
W roku 2005 Petacchi odniósł pierwszy w karierze triumf w wyścigu klasycznym, Mediolan-San Remo.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.