Albert Forster (26 lipca 1902 w Fürth, (Bawaria) - 28 lutego 1952) - pełnił funkcję gauleitera gdańskiego NSDAP, a po wybuchu wojny otrzymał stanowisko namiestnika okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie. Organizator przyłączenia Gdańska do Rzeszy oraz odpowiedzialny za powstanie obozu koncentracyjnego Stutthof. W 1945 uciekł przed Armią Czerwoną do Niemiec. Jego nazwisko znalazło się na alianckiej liście zbrodniarzy wojennych. Zatrzymany przez Anglików, w sierpniu 1946 r. wydany został Polsce. Osądzony przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Gdańsku od 5 do 29 kwietnia 1948 r., skazany został za popełnione zbrodnie wojenne na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 lutego 1952 r. w więzieniu na Mokotowie w Warszawie.
Honorowy obywatel miasta:
  • Gdańska od 14 lipca 1933
  • Fürth od 27 kwietnia 1934
  • Sopotu od 4 czerwca 1939
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.