Akad -
, przedstawiająca jego zwycięstwo nad Lulubejami
Akad (Agade) to starożytne miasto w Mezopotamii założone przez Sargona I około 2330 roku p.n.e. Miasto to było stolicą imperium akadyjskiego, które stworzył Sargon. Imperium obejmowało prawdopodobnie całą Mezopotamię (nie ma pewności czy północną Mezopotamię podbił Sargon, czy któryś z jego następców).
Bardzo trudno ocenić rzeczywisty zasięg podbojów Sargona I. Istnieją przekazy napisane w wiele lat po Sargonie, wedle których miał on podbić Anatolię i dotrzeć na Cypr, ale większość naukowców wątpi w prawdziwość tych twierdzeń. Jest za to bardzo możliwe, że jeden z jego następców przepłynął Zatokę Perską i dotarł do Omanu.
Po śmierci Sargona I wybuchły liczne powstania zwalczane przez jego następców, którzy prowadzili również walki z sąsiadami. Panujący w latach 2254-2218 p.n.e. Naramsin w pełni nawiązał do osiągnięć Sargona, ale po jego śmierci imperium zaczęło chylić się ku upadkowi. W 2193 roku p.n.e. rządzone przez Szarkaliszarriego, syna Naramsina, chwiejące się w wyniku najazdów Gutejczyków i Amorytów, państwo rozpadło się, być może w wyniku przewrotu pałacowego. Imperium Akadu jest uznawane za najwcześniejsze imperium w historii świata.
W Akadzie ukształtował się kult bogów słońca, księżyca oraz bogini miłości i wojny, Isztar, utożsamianej z planetą Wenus.
Dotychczas archeolodzy nie znaleźli pozostałości stolicy akadyjskiego imperium. Podejrzewają, że miasto znajdowało się gdzieś w pobliżu Babilonu.
Akadem zwie się również centralną część Mezopotamii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.