Edirne (dawniej Adrianopol) to miasto w europejskiej części Turcji, przy ujściu rzeki Tundża do Maricy, w pobliżu granicy z Grecją.
Historia
Miasto zostało założone w II wieku n.e. przez cesarza rzymskiego Hadriana jako Hadrianopolis. Było wówczas rzymskim ośrodkiem administracyjnym. W 378 roku rozegrała się w jego pobliżu bitwa, w której Goci rozgromili armię rzymską i zabili cesarza Walensa. W okresie bizantyjskim Adrianopol był stolicą prowincji Macedonia.
W roku 1361 miasto zdobyli Turcy osmańscy i nazwali je Edirne. W 1365 stało się stolicą ich państwa i rolę tę pełniło do zdobycia przez Turków Konstantynopola (1453). Podczas wojen bałkańskich o miasto walczyli z Turkami Bułgarzy. W 1920 Adranopol zajęli Grecy, ale w 1923 miasto wróciło do Turcji.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.