Abu_Simbel -
Abu_Simbel -
nad brzegiem Zbiornika Nassera w Abu Simbel
Abu_Simbel -
w Abu Simbel
Abu_Simbel -
Abu Simbel (rzadziej - Abu Sunbul, ar. أبو سمبل) - to miejscowość w okręgu Muhafazah w Egipcie. Położona niegdyś nad Nilem, teraz nad Zbiornikiem Nassera, w dolnej Nubii, około 300 km na południe od Asuanu. W Abu Simbel znajduje się kompleks świątynny złożony z dwóch świątyń zbudowanych przez Ramzesa II.
Świątynie zbudowano w XIII wiek p.n.e., a dokładniej w latach 1279-1213 p.n.e., w czasie panowania faraona Ramzesa II. Miała ona ukazywać potęgę Egiptu przybyszom z Nubii.
Świątynie zostały odkryte w 1813 roku, a w roku 1817 zbadał je jeden z pierwszych archeologów świata - Giovanni Battista Belzoni.

Wielka świątynia

Wielka świątynia w Abu Simbel została poświęcona bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte oraz bogu ciemności Ptahowi. Tworzyła ona rozległy kompleks, wchodzący nawet 56 m w głąb skały. W rzeczywistości jednak, jej wejścia strzegą cztery olbrzymie posągi Ramzesa II. Kolosy o wysokości 20 m, podpierając ścianę fasady, świadczą o potędze króla. Między nogami posągów, znajdują się kolejne, członków rodziny Ramzesa - jego matki Mut-tuy, żony Nefretari oraz jego synów i córek.
Wykonane wewnątrz pierwszej komnaty dekoracje to reliefy upamiętniające rzekome zwycięstwo Ramzesa II w Bitwie o Kadesz. Znajdują się tam również wizerunki bóstw, którym poświęcono świątynię oraz Ramzesa.
Do ciekawostek związanych z Wielką Świątynią należy zjawisko zachodzące dwa razy w roku, 19 lutego i 21 października wschodzące słońce oświetla wizerunek Amona-Ra i Ramzesa, po chwili także Re-Horachte. Jedynie wizerunek Ptaha nigdy nie jest oświetlony promieniami słońca - jak przystało na bóstwo ciemności. Po przeniesieniu świątyni udało się zachować to zjawisko.

Zdjęcia wnętrza Wielkiej Świątyni

Image:Abu Simbel, Ramesses Temple, corridor statue, Egypt, Oct 2004.jpg Image:Abu Simbel, Ramesses Temple, chamber decoration, Egypt, Oct 2004.jpg

Mniejsza świątynia

Mniejsza świątynia w Abu Simbel, poświęcona została boginii miłości i piękności, Hathor oraz Nefretari. Fasadę tej świątyni zdobi sześć posągów - dwa posągi królowej usytuowane pomiędzy czterema przedstawiającymi Ramzesa. O nadzwyczajnym szacunku, jakim Ramzes darzył Nefretari świadczy fakt, że posągi Nefretari dorównują swą wysokością posągom jego własnym.
Wewnątrz świątyni znajduje się sala hypostylowa ozdobiona hatoryckimi kolumnami.

Przeniesienie Świątyni

Z powodu budowy Wysokiej Tamy Asuańskiej i zarazem, utworzenia Zbiornika Nassera, wiele zabytkowych budowli w Nubii zostało zagrożonych zalaniem. Aby uchronić Abu Simbel przed zniszczeniem, w latach 1964-1968, świątynie zostały przeniesione ponad lustro wody, na miejsce położone o około 65 m wyżej, w stosunku do swej uprzeniej lokalizacji. Operacja została sfinansowana przez rząd Egiptu i UNESCO. Kierownikiem prac był z ramienia UNESCO Kazimierz Michałowski. Koszt operacji wyniósł około 36 mln dolarów. W 1979 r. świątynia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
By zachować niezwykłą naturę świątyń, czyli fakt, że zbudowane zostały na zboczach skalnych, zbudowano sztuczne wzgórza, które otaczają świątynie. Zainstniała w związku z tym, konieczność przesklepienia grot, w których pierwotnie znajdowały się świątynie, kopułami z żelbetu. Bez tego zabiegu stropy nad świątyniami nie utrzymałyby ciężaru przeniesionych zabytków.

Turystyka

Abu Simbel stanowi w chwili obecnej jeden z najistotniejszych zabytków Egiptu. Nie dociera tam jednak linia kolejowa Kair-Asuan, tak więc można się tam dostać albo samolotem albo samochodem, w konwoju wyruszającym w nocy z Asuanu i docierającym na miejsce rano.


Image:Abu Simbel, Nefertari Temple, angle, Egypt, Oct 2004.jpg|Świątynia Hathor i Nefretari z boku Image:Abu Simbel, Nefertari Temple, front, Egypt, Oct 2004.jpg|Świątynia Hathor i Nefretari Image:Abu Simbel, Nefertari Temple, front2, Egypt, Oct 2004.jpg|Świątynia Hathor i Nefretari Image:Abu Simbel, Ramesses Temple, front, Egypt, Oct 2004.jpg|Front Wielkiej Świątyni
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.