Aargau -
Argowia, Aargau (AG) - kanton Szwajcarii położony w północnej części kraju, o powierzchni 1404 km2. Składa się z Dolnego Aargau, przeważnie protestanckiego oraz z Freiamt Baden i Fricktal, przeważnie katolickiego. Stolicą jest Aarau. Złoża soli. Ziemie urodzajne. Szereg uzdrowisk, m. in. Baden, Schinznach.

Historia

Kanton w średniowieczu należał do Habsburgów. W 1415 opanowany przez Związek Szwajcarski, podzielony pomiędzy inne kantony. Samodzielnym kantonem został dzięki Napoleonowi w 1801. W 1841 katolicy wywołali nieudane powstanie przeciwko protestantom; od tego czasu kanton wyróżniał się swym antyklerykalizmem. Od 23 kwietnia 1885 ustrój czysto demokratyczny. W początkach XX wieku gospodarka opierała się na produkcji owoców, wina, hodowli bydła. Na Renie rozwijało się rybołówstwo. Rozwinięty był przemysł włókienniczy (bawełniany, jedwabniczy, hafciarski) i spożywczy (tytoniowy). Dużą rolę komunikacyjną odgrywała żegluga śródlądowa na Renie i Aarze. W 1920 r. liczba ludności wynosiła 240,8 tys. mieszkańców (128,4 tys. protestantów, 100,4 tys. katolików).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.