Święta_Katarzyna_ze_Sieny -
Święta Katarzyna ze Sieny, wł. Katarzyna Benincasa, ur. 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy), zm. 28 kwietnia 1380 r. w Rzymie.

Życiorys

W wieku 7 lat (w 1354 r.) ślubowała dziewictwo. Wbrew woli rodziców, w 1363 roku wstąpiła do Sióstr od Pokuty św. Dominika (tercjarek dominikańskich) i po złożeniu ślubów wieczystych prowadziła tam klasztorne życie, pomagając trędowatym. W 1370 roku, uzasadniając to wolą Chrystusa w trakcie widzenia, rozpoczęła życie apostolskie.
Z jej wielu refleksji i duchowych przeżyć zrodziło się zaangażowanie w sprawy Kościoła i świata. Wielu mężczyznom i kobietom, pochodzącym z różnych warstw społecznych, pomagała w drodze do nawrócenia i osiągnięcia pokoju w duszach i domach. 1 kwietnia 1375 roku otrzymała święte stygmaty męki Chrystusa. Nie jednak, jak w przypadku ojca Pio, w postaci ran, ale krwawych promieni. Zmarła w Rzymie w wieku 33 lat. Jej relikwie znajdują się w rzymskim kościele S. Maria sopra Minerva. Papież Pius II kanonizował ją 14 kwietnia 1461 roku. W 1970 papież Paweł VI ogłosił ją doktorem kościoła. Papież Jan Paweł II ogłosił ją w 1999 roku współpatronką Europy, obok św. Wojciecha.
Katarzenie z Sienny przypisuje się autorstwo Dialogów Katarzyny z Sienny, niekiedy nazywanych Dialogami świętej dziewicy.

Rodzaj śmierci

Po dlugotrwałych cierpieniach z powodu niezidentyfikowanej choroby.

Patronka

Jest też opiekunką Włoch, Sieny, diecezji Allentown (Pensylwania, USA), Rzymu, Europy oraz pielęgniarek, strażników i strażaków. Także cierpiących oraz kobiet, które poroniły.

Dzień obchodów

29 kwietnia

Ikonografia

Na ikonach święta przedstawiana jest w habicie dominikanki, w dłoniach trzyma krzyż, różaniec, lilię i tiarę. Reprezentowana przez krzyż, koronę cierniową, lilie, pierścień, serce i stygmaty.

Terminarz procesu kanonizacji

Kanonizowana w czerwcu 1461 przez papieża Piusa II
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.