Czytaj więcej"/> Drukuj
Związek Szlachty Polskiej - organizacja społeczno-kulturalna (stowarzyszenie), zarejestrowana w 1995 r., z siedzibą w Gdańsku, integrująca szlachtę z obszaru byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Członkiem Związku może zostać tylko osoba pochodzenia szlacheckiego w linii męskiej a więc syn lub córka ojca - szlachcica. Związek nie nadaje szlachectwa ani tytułów arystokratycznych!
Pomysłodawcą Związku i pierwszym jego Prezesem w latach 1995-1999 był Ireneusz Stanisław Osiński herbu Wężyk (odmienny). W 1999 r. funkcję Prezesa przejął Wacław Podbereski herbu Gozdawa (odmienna). Od 2004 r. Prezesem jest Marcin Michał Wiszowaty herbu Pierzchała.
Związek posiada oddziały terenowe: Są także miejsca, gdzie oddziały już się tworzą. Należą do nich w kraju m.in.: Bydgoszcz, Chojnice, Olsztyn, Płock, Przemyśl i Tarnów, za granicą zaś m.in. w Kanadzie, w Niemczech i w Szwecji.
Związek współpracuje z innymi tego typu organizacjami w kraju i za granicą (przede wszystkim z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim) oraz patronuje organizacjom rodzinnym i rodowym.
Organem prasowym Związku jest pismo " Verbum Nobile". Związek posiada także swoją witrynę w Internecie:
http://www.szlachta.org
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-22 21:37:15