Czytaj więcej"/> Drukuj
Zdzisław Jan Ewangeli Antoni Krygowski
urodzony 22 grudnia 1872 we Lwowie, zm. 10 sierpnia 1955 o godz. 05:30 w Poznaniu, pogrzeb odbyl sie w dniu 13.08.1955 , pochowany jest na cmentarzu na Sołaczu przy ul. Lechickiej i Szczawnickiej. Matematyk polski.
Kraków Brał udział w seminarium prowadzonym przez M.A. Baranieckiego i F. Karlińskiego.
Opublikował około 30 prac o funkcjach eliptycznych i hipereliptycznych i ich całkach w czasopismach polskich i francuskich ("Prace Matematyczno - Fizyczne", "Wiadomości Matematyczne", "Comptes rendus de l'Académie des Sciences de Paris", w "Bulletin de la Société Mathematique de Francé"), m.in. "O rozwijaniu funkcji Z(n) Jacobiego na szeregi trygonometryczne" ("Prace Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki" 1922).
Przemyśl Lwów Prócz prac opublikowanych w tym czasie w czasopismach Krygowski opracował:
Poznań Zorganizował Seminarium poświęcone funkcjom analitycznym, którym kierował przez 19 lat. W r. 1919 powołano go na wiceprzewodniczącego do pierwszej w Poznaniu Komisji Egzaminacyjnej na kandydatów na nauczycieli.
Do wybuchu wojny mieszkał w Poznaniu przy ul. Focha 54 , II p. W czasie wojny, na skutek wysiedlenia przez okupanta w grudniu 1939 roku stracił cale swoje mienie, a w tym bezcenny księgozbiór około 3000 książek. Deportowany najpierw do barakow na ul. Głównej, potem do Radomska, a następnie przebywał w Krakowie. Tutaj też po wyzwoleniu objął wykłady w tworzącej się Politechnice Krakowskiej.
W latach 1946 i następnych współpracował z katedrą chemii fizjologicznej Uniwersytetu Poznańskiego publikując wspólnie ze Stefanem Dąbrowskim prace dotyczące dyfuzji ciał w cieczy.
Krygowski był prezesem Oddziału Lwowskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Oddziału Poznańskiego tegoż towarzystwa. W r. 1926 był prezesem tego towarzystwa.
Interesował się muzyką, szczególnie szopenistyką. Jako członek Société de Frédéric Chopin był w stałym kontakcie z prezesem "Commité d'Action" tegoż towarzystwa Edouardem Ganche, wydawcą dzieł Chopina. Na stronie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC) znajduje sie lista zachowanych publikacji autorstwa Zdzisława Krygowskiego w Kurierze Poznańskim z okresu 1926 do 1935.
otrzymał ordery i odznaczenia:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 14:51:17