Czytaj więcej"/> Drukuj
Zamek_w_Janowcu -


Zamek w Janowcurenesansowy zamek zbudowany na wysokiej skarpie wiślanej w Janowcu, gminie w powiecie puławskim.
Budowę zamku w 1508 r. rozpoczął Mikołaj Firlej, późniejszy starosta kazimierski, budowę kontynuował jego syn Piotr. Był to późnogotycko-renesansowy zamek obronny, ufortyfikowany przez basteje wysunięte przed linię murów, miał możliwość prowadzenia ostrzału wzdłuż obwarowań. W latach 1565–1585 miała miejsce przebudowa zamku, w stylu późnorenesansowo-manierystycznym, którą kierował architekt Santi Gucci. Na początku XVII wieku. Po przejęciu zamku przez rodzinę Tarłów rozbudowano część mieszkalną i dobudowano wieże zachodnią i wschodnią.
W dniu 7 lutego 1656 r. zamek został ograbiony i spalony podczas najazdu Szwedów. Następnie odbudowany i rozbudowany w stylu barokowym przez rodzinę Lubomirskich (do pierwszej połowy XVIII wieku). Odbudową kierował Tylman z Garmen. W 1783 r. Marcin Lubomirski przegrał zamek w karty, nowym właścicielem został Mikołaj Piaskowski. Jednak ani on, ani kolejni właściciele (np. Osławscy) nie byli w stanie utrzymać zamku. Sprzedali całe wyposażenie (nawet marmury zostały zdjęte ze ścian), zamek został opuszczony i popadł w ruinę. W 1931 r. został kupiony przez warszawiaka Leona Kozłowskiego. Wyremontował tylko dwa pomieszczenia w baszcie, ale co ważniejsze, powstrzymał wandali. Po jego śmierci zamek i jego prywatne zbiory zostały przekazane państwu. Obecnie mieści się w zamku oddział Muzeum Nadwiślańskiego, zamek jest stopniowo remontowany.
Zamek_w_Janowcu -

Grafika:Janowiec_ruiny_zamku1.JPG|Ruiny zamku Grafika:Janowiec1.jpg|Ruiny zamku Grafika:Janowiec2.jpg|Widok na zamek z Janowca Grafika:Janowiec_ruiny_zamku2.JPG|Ruiny zamku Image:Ruiny zamku w janowcu 01.jpg|Ruiny zamku Image:Ruiny zamku w janowcu 02.jpg|Ruiny zamku Image:Ruiny zamku w janowcu 03.jpg|Ruiny zamku Image:Ruiny zamku w janowcu 04 small.jpg|Widok na zamek z promu na Wiśle
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-28 21:24:55