Czytaj więcej"/> Drukuj
ZX Spectrum to jeden z pierwszych małych komputerów domowych wyprodukowanych przez angielską firmę Sinclair Research Ltd. w roku 1982. Był on następcą ZX-81.
ZX_Spectrum -
ZX_Spectrum -

Parametry techniczne

Ciekawostką była audycja radiowa podczas której transmitowano programy oraz płyta winylowa zespołu Papa Dance zawierająca program.

Specyfika

Unikalną cechą ZX Spectrum był sposób wprowadzania programów na klawiaturze: Słowa kluczowe BASIC-a były skojarzone z odpowiednimi przyciskami. Ponieważ słów było znacznie więcej niż przycisków na klawiaturze, niektóre można było uzyskać np. wciskając jednocześnie przyciski caps shift i symbol shift a następnie symbol shift i którąś literę. Budziło to grozę wśród początkujących, jednak po przyzwyczajeniu się pozwalało na szybkie wprowadzanie programu.

Rozwój

Później pojawiły się wersje ZX Spectrum+ z ulepszoną klawiaturą i poprawionymi możliwościami muzycznymi oraz ZX Spectrum 128 z pamięcią rozszerzoną do 128 KB, a także dodatkowe cartridge do przyłączania stacji dyskietek, rozszerzania BASIC-a (np. Mega Basic, Beta Basic), itp.

ZX Spectrum (1982)

Wyprodukowany przez Sinclaira w 1982, dostępny z 16 KB lub 48 KB RAM (zależnie od ceny) i 16 KB ROM. Gumowe klawisze, niewielki rozmiar (trochę większy niż kartki A5).

ZX Spectrum+ (1984)

Spectrum+ ma znacznie solidniejszą klawiaturę (plastikowe klawisze), wyposażoną w wiele klawiszy spełniających funkcje edycyjne, które poprzednio były realizowane przez kombinacje klawiszy (w tym klawisze kursora w dolnym rzędzie klawiatury) oraz przycisk reset (z lewej strony komputera).

ZX Spectrum 128 (1986)

Ostatni model ZX Spectrum produkowany przez Sinclaira (choć zaprojektowany przez hiszpańską firmę Investronica) i oparty na Spectrum+. Miał 128 KB pamięci RAM, trójkanałowy generator dźwięku stereo AY-3-8912, złącze MIDI, port szeregowy RS232, wyjście monitorowe RGB oraz dołączaną, zewnętrzną klawiaturkę numeryczną.

ZX Spectrum +2 (1986)

Krótko po wykupieniu firmy Sinclair Research przez Amstrada (w 1986), pojawił się ZX Spectrum +2 - z możliwościami, które miał ZX Spectrum 128 nową klawiaturą, wbudowanym magnetofonem (tak jak Amstrad CPC 464) i dwoma portami dżojstika.

ZX Spectrum +3 (1987)

Kolejna wersja ZX Spectrum produkowana przez Amstrada w oparciu o ZX Spectrum +2, miała jego funkcje, tylko zamiast magnetofonu wbudowana była stacja dysków 3 cala (jak w Amstradzie CPC 6128). Ten model ZX Spectrum miał możliwość pracy pod systemem CP/M.

Klony

Powstało wiele klonów ZX Spectrum. Najpopularniejszym był Timex (TS2048 i TS2068). W Polsce chałupniczo były produkowane w niewielkich ilościach wersje z bardzo dobrą, naszą kontaktronową klawiaturą i usuniętymi błędami z ROM-u. Wrocławskie Elwro produkowało przez krótki czas komputerek w obudowie od dziecięcych organków Elwirka, który w jednym ze swych trybów pracy emulował ZX Spectrum, jak również półprofesjonalny komputer Elwro 800 Junior, który miał 3 tryby pracy: własny, zgodności z ZX Spectrum oraz zgodności z IBM PC. Gdański Unimor wyprodukował mikrokomputer Unipolbrit 2086, będący klonem Timeksa 2068. Do dziś w Rosji popularne są produkowane tam komputery Pentagon i Scorpion, będące rozszerzonymi o nowe możliwości klonami ZX Spectrum.
Ze względu na dużą liczbę gier na ten komputer istnieją emulatory tego mikrokomputera na PC, Amigę i Macintosha.
Istnieją stosunkowo dobrze opracowane - jak na możliwości tego komputerka - programy służące do programowania w Asemblerze i Turbo Pascalu.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-15 01:39:42