Czytaj więcej"/> Drukuj
York, miasto w północnej Anglii w hrabstwie Yorkshire powstałe u zbiegu rzek Ouse i Foss. Liczba mieszkańców - 123 tys. (1991). Położenie: 53°57' szerokość geograficzna|szerokokości geograficznej
N, 1°05' długości geograficznej W.
York -
York -
York jest znany ze swojej bogatej historii, która zachowała się w architekturze. Miasto zostało założone ponad 2000 lat temu, a przez dłuższy okres czasu było największym miastem w północnej Anglii. Każdego roku przyjeżdża tu tysiące turystów, aby
Eboracum, czyli York, był dla Rzymian główną bazą militarną. W 211 zmarł tu cesarz Septymiusz Sewer, a w 306 Konstancjusz I Chlorus, który był ojcem Konstantyna I Wielkiego. W Yorku również Konstantyn I Wielki został obwołany cesarzem przez swoje wojska (306).
York -

Armia Wikingów zdobyła York w 866, a w 876 Wikingowie osiedlili się na stałe w okolicach Yorkshire. Królowie Wikingów rządzili tym obszarem, nazwanym przez nich Jorvik, przez prawie sto lat. W 954 ostatni król Wikingów - Eryk Krwawy Topór został wygnany, a jego ziemie wcielone do jednoczącej się Anglii.
Katedra w Yorku jest największą średniowieczną katedrą w Anglii i dominuje nad miastem. Ścisłe centrum otoczone jest przez mury wybudowane w 1220 przez Henryka III, po których można się przechadzać po dziś dzień.
W mieście znajduje się jeden z lepszych brytyjskich uniwersytetów (University of York).
York jest również znany z dużej ilości pubów. Mówi się nawet, że każdego dnia roku można iść do innego pubu, lub że z każdego punktu miasta w obrębie murów, można zobaczyć przynajmniej jeden pub i przynajmniej jeden kościół.
York często nękają powodzie, mimo obszernych (ale nie zawsze efektywnych) zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Miejsca warte odwiedzenia

York -
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 08:04:23