Czytaj więcej"/> Drukuj
XYZ (1958) - cyfrowa maszyna matematyczna (komputer) zmontowana i uruchomiona w Warszawie przy ul. Śniadeckich 8, w lokalu Biura Obliczeń i Programów Zakładu Aparatów Matematycznych PAN (późniejszego Instytutu Maszyn Matematycznych). Zespołem twórców kierował prof. dr inż. Leon Łukaszewicz (wówczas docent).
XYZ był modelem laboratoryjnym użytkowej maszyny; po późniejszych zmianach projektowych na bazie tego komputera tworzono serię maszyn ZAM-2. Maszyna początkowo nie miała stałej pamięci, tylko RAM oparty konstrukcyjnie na opóźnieniu ultradźwięku w rurze wypełnionej rtęcią. W roku 1960(?) dostała pamięć bębnową. Wejście/wyjście poprzez prymitywną konsolę sterującą i czytniki/perforatory kart (później taśmy). Niektóre fragmenty maszyny (w całości się nie zachowała) znajdują się w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
XYZ -

Na maszynie tej po roku 1960 dostępny był polski język algorytmiczny SAKO
Dane techniczne: Maszyny matematyczne skonstruowane w Polsce w latach pięćdziesiątych: EMAL (Elektryczna Maszyna Automatycznie Licząca) i EMAL-2, BINEG, XYZ oraz ARR (Analizator Równań Różniczkowych).
Linki zewnętrzne: zdjęcie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 03:11:09