Czytaj więcej"/> Drukuj
b>Wyspy Owcze (dun. Færøerne, farer. Føroyar) - archipelag wysp wulkanicznych (o powierzchni 1399 km²) na Morzu Norweskim, stanowiących terytorium autonomiczne Danii.

Informacje ogólne

Ośrodkiem administracyjnym jest Thorshavn. Główne miasta Wysp Owczych to Klakksvik, Husavik, Tvøroyri, Vestmanna. Ludność archipelagu 49000 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 35 osób/km². Językami urzędowymi są farerski i duński. Mieszkańcy wysp wyznają w większości luteranizm.

Geografia

Archipelag tworzą 22 wyspy wulkaniczne o powierzchni górzystej. Największe z nich to Strømø (373 km²) i Østerø (286 km²). Najwyższym wzniesieniem Wysp Owczych jest Slættaratindur na Østerø (882 m n.p.m.). Wzniesienia przecinają liczne doliny. Wybrzeża - na ogół skaliste i strome, tylko gdzieniegdzie mają charakter fiordów. Rzeki są krótkie. Na wyspach występują także jeziora.

Historia

Wyspy zostały zasiedlone przez Normanów (wikingów) w wieku IX i od 1035 roku stanowiły posiadłość Norwegii. Wraz z nią zostały przyłączone w 1380 do Danii. W 1814 roku Dania utraciła Norwegię, ale zachowała Wyspy Owcze. Nałożony na wyspy duński monopol handlowy spowodowała zahamowanie rozwoju gospodarczego wysp. W tym okresie narastał ruch nacjonalistyczny, który dążył do uzyskania niepodległości przez wyspy. W 1. połowie XIX w. wyspom przyznano ograniczoną autonomię. Ruch ten doprowadził jednocześnie do powstania pisanego języka farerskiego, który jest, obok duńskiego, językiem urzędowym Wysp. W latach 1940-45 archipelag zajęty był przez wojska brytyjskie. W 1948 podpisano nowe warunki współzależności między Wyspami Owczymi a Danią, uzyskując tym samym szerszą autonomię.

Ustrój polityczny

Wyspy posiadają własny 32-osobowy parlament - Lagting i odpowiedzialny przed nim rząd - Landsstÿri, a także dwóch deputowanych w parlamencie duńskim. W kompetencji rządu duńskiego leży prowadzenie polityki zagranicznej, obronnej i konstytucyjnej Wysp. Reprezentantem Danii na Wyspach Owczych jest wysoki komisarz. Wyspy Owcze są członkiem Rady Nordyckiej.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-03 18:16:10