Czytaj więcej"/> Drukuj
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca (port. República Democrática de São Tomé e Príncipe) – państwo składające się z dwóch wysp w Zatoce Gwinejskiej na północ od równika.
br />

Ustrój polityczny


Od 1990 roku Wyspy stały się republiką demokratyczną, na czele której stoi prezydent, wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Parlament jednoizbowy (Assembleia Nacional), 55 osobowy, o uprawnieniach ustawodawczych i kontrolnych. Władzę wykonawczą sprawuje prezydent z rządem na którego czele stoi premier.

Geografia


Wyspy Świętego Tomasza i Książęca znajdują się na Oceanie Atlantyckim w Zatoce Gwinejskiej na północny wschód od punktu, w którym równik przecina się z południkiem zerowym. W jego skład wchodzą dwie główne wyspy, od których wzięła się nazwa kraju, a które leżą od siebie w odległości około 150 km. Są to Wyspa Świętego Tomasza - 836 km² i Wyspa Książęca - 128 km². Ponadto do tej niewielkiej republiki należą także małe wysepki Pedras, Tinhosas i Rolas.
Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, dosyć wysokie o górzystej powierzchni. Klimat tropikalny. Językiem urzędowym jest język portugalski, mieszkańcy używają także innych języków lokalnych. Walutą tego kraju jest dobra, która dzieli się na 100 centymów.
Państwo dzieli się na dwie prowincje obejmujące każda jedną z głównych wysp. Stolicą jest położone na Wyspie Świętego Tomasza miasto São Tomé.

Historia


Wyspy odkryli żeglarze portugalscy w 1470 roku. Od tej chwili stały się kolonią portugalską aż do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy stały się prowincją zamorską. Po obaleniu dyktatury w Portugalii w 1974 roku rozpoczęto rozmowy na temat niepodległości tej prowincji. W wyniku tych rozmów przyznano wyspom niepodległość uroczyście 12 lipca 1975 roku. Głową państwa jest prezydent który wraz rządem sprawuje władzę wykonawczą. Organem legislatywy jest jednoizbowy parlament. Gospodarka nastawiona jest na rolnictwo, a głównymi produktami eksportowymi są produkty rolne. Kraj słabo rozwinięty brak przemysłu. Niski dochód narodowy na jednego mieszkańca.

Gospodarka


Demografia

Dane można znaleźć w CIA Factbook [1]
Wyspy zamieszkuje 165 tys. osób. Częstym zjawiskiem są migracje zarobkowe ludności. Zdecydowana większość ludności zamieszkuje Wyspę Świętego Tomasza. Ludność chrześcijańska stanowi około 96%, z czego katolicy to około 75%. 95% to ludność czarna pochodzenia afrykańskiego przywieziona na wyspy przez Portugalczyków, Kreole stanowią 4%, a ludność pochodzenia europejskiego głównie portugalskiego - 1%.

Kultura


Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-19 08:39:41