Czytaj więcej"/> Drukuj
Wspólnota Państw Portugalskojęzycznych (port. Comunidade dos Países de Língua Portuguesa, skrót: CPLP) - forum współpracy między państwami, w których język portugalski jest językiem urzędowym.
Została założona w 1996 przez 7 państw: Angolę, Brazylię, Republikę Zielonego Przylądka, Gwineę-Bissau, Mozambik, Portugalię oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą. W 2002 roku dołączył do nich Timor Wschodni, który uniezależnił się od Indonezji.
Wspólnota ta jest dopiero w fazie tworzenia, a społeczeństwa tych krajów niewiele wiedzą o sobie. Jednak jej członkowie złączeni są wspólnym językiem oraz dzielą pewne cechy kulturowe - wszystko to stanowić ma bazę do współpracy między tymi odległymi krajami położonymi na różnych kontynentach. Szacuje się, że portugalskim posługuje się ponad 223 mln osób.
Wspólnota ta zajmuje się nie tylko wymianą kulturową. Wspomaga także rozwój ekonomiczny i demokratyczny jej członków. Już po utworzeniu CPLP doszło do dwóch zamachów stanu na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej oraz w Gwinei-Bissau. Pozostałe kraje członkowskie pomogły im w przeprowadzeniu reform gospodarczych i politcznych.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-15 20:43:59