Czytaj więcej"/> Drukuj
Witold Lutosławski (25 stycznia 1913 w Warszawie - 7 lutego 1994 w Warszawie) to polski kompozytor współczesny i dyrygent.
W domu często grywano na różnych instrumentach co spowodowało zainteresowanie Lutosławskiego muzyką. Komponował już mając 9 lat. W 1922 skomponował "Preludium" na fortepian. Uczył się gry na skrzypcach i na fortepianie. Uczęszczał do Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. W latach 1927-1928 oraz 1932-1937 uczęszczał do Konserwatorium Warszawskiego studiując pianistykę oraz kompozycję. W latach 1931-1933 studiował również matematykę.
Podczas II wojny światowej walczył jako żołnierz przeciwko Niemcom a potem w czasie okupacji grywał w warszawskich kawiarniach w duecie z Andrzejem Panufnikiem. Opracował z nim 200 transkrypcji utworów znanych kompozytorów. Jedną z nich jest transkrypcja 24 kaprysu Paganiniego, która nosi nazwę "Wariacje na temat Paganiniego". Prawie wszystkie kompozycje sprzed i z okresu wojny zaginęły.
Po wojnie zaczął komponować między innymi symfonie, koncerty i utwory dla dzieci. W latach sześćdziesiatych zaczął także działać jako dyrygent i wykładowca. Jeździł po całym świecie z wykładami oraz dyrygując wykonaniami swoich i obcych utworów. Udzielał się także w Związku Kompozytorów Polskich.
Jest twórcą oryginalnej techniki kompozytorskiej aleatoryzmu kontrolowanego. W latach największego rozkwitu awangardy, Lutosławski nie zapominał, iż
Nowość, jest tą cechą utworu, która zużywa się najszybciej
Był jednym z tych niewielu kompozytorów, którzy w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku nie zapominali o prawach rządzących percepcją muzyki. Bywa uznawany za najwybitniejszego—obok Chopinapolskiego kompozytora wszech czasów.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-12 19:40:03