Czytaj więcej"/> Drukuj
Wisznu -
Wisznu (hindi: विष्‍णु) - Bóg w hinduizmie (wisznuizmie). Jeden z Trimurti (trójcy hinduistycznej) tworzonej wraz z Brahmą i Śiwą. Przedstawiany jako czteroramienna postać o błękitnej skórze. Nosi złotą szatę, a na jego piesi widnieje znak śriwatsa i klejnot kausthubha. Jego atrybutami są koncha (śankha), dysk (ćakra), maczuga (gada) i lotos (padma). Siedzibą Wisznu jest planeta (loka) Wajkuntha.
Znany jako Bóg utrzymujący, najczęściej identyfikowany z dwiema ze swoich awatar: Kryszną i Ramą.
Nie jest wiadome kiedy kult Wisznu się rozpoczął. W Wedach i informacjach nt. wierzeń Arjów, Wisznu jest wymieniany jako pomniejszy bóg, zwykle w towarzystwie Indry. Wiadomo, że później stał się częścią Trimurti i jednym z najwazniejszych bóstw hinduizmu.
Wisznu jest bóstwem wszechobejmującym (zawierającym wszystko), określany mianem purusza lub mahapurusza, paramatma (dusza nadrzędna), jest tym, który zawiera w sobie wszystkie dusze. Wierzchowcem (wahana) Wisznu jest olbrzymi orzeł z ludzkim tułowiem - Garuda.
W świecie materialnym Wisznu występuje w trzech ekspansjach: Wisznu posiada sześć doskonałości, mianowicie:

Awatary

Wisznu jest Bogiem w wisznuizmie. Wg tej religii objawił się on na Ziemi w dziesięciu awatarach. Często wielbiony jest w formie któregoś z nich.
10 awatar Wisznu:

Imiona

Podobnie jak wszystkie hinduskie bóstwa, Wisznu ma wiele imion, prawdopodobnie więcej niż każde inne. Są one zebrane w Wisznu sahaśranama (tysiąc imion Wisznu), bedącym częścią Mahabharaty. Czternaście poniższych imion Wisznu ma szczególne znaczenie: Inne ważne imiona to:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 07:52:59