Czytaj więcej"/> Drukuj
Willem Barents (ur. 1550?, zm. 20 czerwca 1597) - holenderski żeglarz i podróżnik. Od jego nazwiska pochodzi nazwa Morza Barentsa.
W 1594 wyruszył z Amsterdamu na dwóch statkach. Popłynął na północny-wschód licząc, że odnajdzie przesmyk prowadzący do Azji. Dotarł do Nowej Ziemi, lecz z powodu złych warunków atmosferycznych musiał zawrócić.
Rok później, w 1595, wyruszył z kolejną ekspedycją, w skład której wchodziło tym razem siedem statków. Drogę zagrodziły mu lody.
W czasie trzeciej ekspedycji (1596) znów miał do dyspozycji zaledwie dwa statki. Dotarł na nich w okolice Spitsbergenu i na Wyspę Niedźwiedzią. Wkrótce potem okręty rozdzieliły się. Barents wyruszył w kierunku Nowej Ziemi, lecz jego statek zamarzł wśród lodów. W początkach 1597 roku większość załogi uciekła z zamrożonego więzienia. Barents zmarł w połowie tego roku, nie zdoławszy powrócić do domu. Prowizoryczną chatkę, którą wraz z wiernymi marynarzami wybudował, odnaleziono dopiero w 1871 roku. Cztery lata później odkryto jego pamiętnik.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-19 05:59:40