Czytaj więcej"/> Drukuj
Weimar - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia; ludność ok. 65 000 (2004).
Najstarsze wzmianki o Weimarze pochodzą z 899 r. Obecnie jest to jedno z europejskich centrów kulturalnych, które było miejscem pracy wielu wybitnych postaci, jak Bach, Goethe, Schiller i Herder. W mieście zostali pochowani Goethe, Schiller i Nietzsche, znajdują się w nim także archiwa Goethego i Schillera.
Od nazwy miasta pochodzi nazwa okresu w niemieckiej historii, Republika Weimarska 1919-1933, gdyż konstytucja niemiecka została zredagowana własnie w Weimarze - stolica, Berlin, była w 1918 r. ogarnięta zamieszkami rewolucyjnymi i uznano, że nie jest bezpiecznym miejscem dla obrad Zgromadzenia Narodowego.
W czasie drugiej wojny światowej w pobliżu znajdował się obóz koncentracyjny Buchenwald.
Weimar był centrum znanego ruchu artystycznego Bauhaus - mieści się w nim uczelnia artystyczna Bauhaus.
UNESCO wybrało Weimar jako kulturalną stolicę Europy na 1999 r.
3 września 2004 w Weimarze miał miejsce tragiczny w skutkach pożar w Bibliotece Księżnej Anny Amalii, znajdującej się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Biblioteka zawiera liczący ok. miliona pozycji zbiór książek, w tym kolekcję dzieł klasyków (m.in. Goethego), oraz kolekcję muzyczną księżnej i biblię Lutra z 1534 r. Spaleniu uległo 40-50 tys. tomów, straty materialne oszacowano na wiele milionów dolarów, straty dla kultury Niemiec i Europy są niewymierne.
Błąd. Nietzsche nie został pochowany w Weimarze, ale w Roecken, miejscowości swego urodzenia.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 18:12:37