Czytaj więcej"/> Drukuj
Wegetarianizm -
, przykładowy posiłek wegetariański
Wegetarianizm to rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków mięsa i w różnym stopniu innych produktów pochodzenia zwierzęcego (np. tłuszcz, czy żelatyna). Niektóre odmiany wegetarianizmu, np. laktovowegetarianizm zezwalają jednak na spożywanie miodu, nabiału i jaj.

Rodzaje wegetarianizmu

Niektórzy z wegetarian nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, inni nie wyłączają ich ze swojej diety.
Istnieją także ludzie, którzy starają się drastycznie zmniejszyć ilość spożywanego mięsa, albo unikają tylko jego specyficznych rodzaji, np. mięsa kurczaka, czy "czerwonego mięsa". Niektórzy, głównie ludzie mieszkający na wsi, spożywają mięso zwierząt, które sami wychodują, ponieważ są oni pewni że nie zabiją tych zwierząt w niehumanitarny sposób.
Dla niektórych wegetarianizm jest także stylem życia opierającym się na ścisłych regułach etycznych nieszkodzenia innym istotom żywym, ściśle powiązany z szeroko rozumianą ekologią.
W 1847 roku, w czasie pierwszego spotkania Społeczeństwa Wegetarian w Anglii, ustalono że wegetarianin to osoba, która odmawia jedzenia jakiegokolwiek rodzaju mięsa. Wcześniej wegetarianie byli często nazywani Pitagorejczykami, ponieważ ci także nie spożywali mięsa.

Motywacja

Jest wiele przyczyn, dla których ludzie zostają wegetarianami. Są to głównie względy etyczne, religijne i ekologiczne.

Etyka

Wielu wegetarian uważa, że zwierzęta nie powinny cierpieć i być lepiej traktowane przez ludzi. Sprzeciwiają się oni brutalnemu zabijaniu zwierząt na farmach i nadmiernej produkcji mięsa. Wielu z nich wierzy, że nie powinni spożywać mięsa dla dobra wszystkich żywych stworzeń.
Niektórzy z etycznych wegetarian porównują zwierzęta do ludzi - zwierzę nie chce zginąć, jednak nie ma żadnego wyboru i zostaje siłą zaciągnione do rzeźni. Wszystkie inne zwierzęta, jego przyjaciele i rodzina będą cierpieć po jego stracie. Samo zwierzę ma także pragnienia na przyszłość i ma prawo cieszyć się z życia, nie powinno cierpieć i być zabite tylko po to, aby wyżywić człowieka, gdy istnieją dla niego lepsze metody pożywienia.
John Webster, profesor pochodzący z Bristolu zauważył, że ludzie uważają, że cierpienie zależy od inteligencji gatunku. Ponieważ zwierzęta są mniej inteligentne niż ludzie, ludzie sądzą, że nie będą one cierpiały tak samo jak człowiek w czasie śmierci.

Religia

Zdecydowana większość religii wypowiada się na temat zabijania zwierząt, a niektóre wręcz zakazują tego, ponieważ zwierzęta mają takie same prawa jak ludzie. Jest to m.in. buddyzm, hinduizm, taoizm i jainizm.
Chrześcijanie, muzułmanie i żydzi posiadają swoje wyobrażenia idealnego "Ogrodu Eden", gdzie wszystkie żyjące stworzenia pożywiały się jedynie roślinami i nie zabijały innych stworzeń. Obserwatorzy sugerują, że jedzenie mięsa przez ludzi jest ich dowodem na to, że są słabi i ulegli złu - przez co Bóg ukarał ich skróceniem długości życia. Dla przykładu pradziadek Noe, Methuselah, miał żyć 969 lat nie jedząc mięsa, po czym Bóg zezwolił ludziom spożywać zwierzęce mięso. Ponadto, niektóre przepowiednie biblijne sugerują, że nadejdzie czas gdy wszystkie stworzenia na świecie będą wegetarianinami (Ks. Izajasza 11.6-7 - "6Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem i mały chłopiec będzie je poganiał. 7Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały. Lew też jak wół będzie jadał słomę.").
Niektórzy Hindusi, szczególnie bramini, nie jedzą niczego co zostało uzyskane poprzez cierpienie zwierząt, czyli mięsa, jaj oraz pochodnych. Mleko krów, bawołów i kóz oraz inne produkty z niego uzyskane jest akceptowane (z wyjątkiem sera zawierającego podpuszczkę), ponieważ mleko jest dawane ludziom bez oporów. Ponadto, skóra krów które zmarły śmiercią naturalną jest akceptowana.
Pomimo że buddyzm nie zezwala na zabijanie jakichkolwiek istot żywych, wielu buddystów spożywa mięso już zmarłych zwierząt, dopóki nie zostało ono zabite specjalnie dla tej osoby. Sam Budda oświadczył, że można jeść mięso dopóki nie usłyszy, nie zobaczy i nie będzie się podejrzewać, że to mięso zostało zabite dla swojego własnego dobra. Budda zaznaczył też, że to myśli związane z mięsem mogą być nieczyste, a nie sam fakt jedzenia mięsa. Zdarza się, że słudzy cesarzy uprawiających buddyzm wychodzili na targ, aby kupić tam normalne mięso.

Zdrowie

Większość naukowych autorytetów w sprawach żywieniowych, (m.in. American Dietic Associaton, Physicians Committee for Responsible Medicine, National Health Service") zgodnie twierdzi, że przemyślana i dobrze zrównoważona dieta wegetariańska jest jedną z najzdrowszych diet stosowanych przez ludzi. Potwierdzają to liczne statystyki i badania epidemiologiczne prowadzone na dużą skalę w USA i w Wielkiej Brytanii. Wegetarianie jako grupa, w porównaniu z resztą populacji na tym samym terenie zazwyczaj wykazuje niższą, średnią masę ciała, niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie krwi, znacznie mniej przypadków zawału serca, nadciśnienia, cukrzycy, kilkunastu rodzajów nowotworów, osteoporozy i miażdżycy. [1] [2] [3].
Rzekomy niedobór białka oraz aminkowasów wsród wegetarian stosujących zrównoważoną dietę nie został nigdy wiarygodnie dowiedziony. Głównym źródłem białka w diecie wegetariańskiej, w zależności od odmiany diety, mogą być jaja, mleko i jego przetwory lub rośliny wysokobiałkowe, takie jak np. rośliny strączkowe czy kasze.

Inne względy

Niektórzy ludzie znajdują mięso nieapetycznym i brzydzą się jego jedzeniem.
Inni zostali wychowani przez wegetarian i są przyzwyczajeni do takiego stylu życia. Jeszcze inni zostają wegetarianami ze względu na swojego partnera życiowego, członka rodziny, albo przyjaciela.
Istnieją także regiony, które zamieszkuje wielu wegetarian albo z wyboru, albo z przymusu (m.in. wioski w biednych terenach Ameryki Południowej, Afryki i Azji). Niektórzy po otrzymaniu szansy jedzenia mięsa skorzystają z niej, jednak inni pozostaną wegetarianinami pomimo szansy na wybicie się ze społeczeństwa.

Wegetarianizm w Polsce

W Polsce wegetarianizm jest głównie propagowany np. przez stowarzyszenie Empatia i fundację Viva!. Organizują oni różne happeningi, spotkania i demonstracje przeciwko takim firmom jak KFC, czy różnym sklepom sprzedającym futra. Co roku wiele miast przyłącza się do Tygodnia Wegetarianizmu, który odbywa się w ostatnim tygodniu maja. Ponadto, pierwszego października ma miejsce Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Od 2003 roku obchodzony jest Dzień Ryby, który ma miejsce 20 grudnia i propaguje wegetariańskie święta Bożego Narodzenia w Polsce.

Krytyka wegetarianizmu

Stwierdzono, że w pewnych okresach życia, przy niewłaściwie skomponowanej diecie wegetariańskiej mogą występować niedobory witaminy B12 (głównie u osób starszych), witaminy D (u dzieci i młodzieży), żelaza i cynku. Niedoborów można stosunkowo łatwo uniknąć modyfikując odpowiednio swoją dietę w tych okresach życia poprzez włączenie do posiłków produktów wegetariańskich bogatszych w te witaminy i minerały. W uzasadnionych medycznie przypadkach można również uzupełniać niedobory sztucznie, poprzez regularne spożywanie odpowiednich suplementów stosując się do zalecanego dawkowania.

Strony dla wegetarian

Popierające wegetarianizm

Przeciwne wegetarianizmowi

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-12 22:48:20