Czytaj więcej"/> Drukuj
Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano) - państwo-miasto europejskie, enklawa w Rzymie, Włochy.
Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego, gdzie rezyduje papież. Nazywany jest również Stolicą Apostolską (łac. Sedes Apostolica, Sancta Sedes). Obywatele Watykanu to głównie dygnitarze kościelni, księża, zakonnice i gwardia szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3.000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, dworca kolejowego i służby medycznej). Gospodarka opiera się na dochodach z pielgrzymek i wizyt w muzeach (rocznie od 4 do 7 mln turystów), rękodzieła i emisji znaczków pocztowych. Watykan ma prawo bicia własnych monet, które są rarytasem numizmatycznym i posiada maleńką stację kolejową.

Historia

Historia Watykanu sięga IV wieku, kiedy cesarz rzymski przekazał biskupom Rzymu jeden z pałaców. W tym samym czasie zaczęli oni forsować prymat biskupa Rzymu nad pozostałymi biskupami chrześcijaństwa. Państwo Kościelne, władane przez papieży, powstało później. Jego powstanie związane były z odkryciem tzw. donacji Konstantyna, który jakoby miał darować papieżom Rzym wraz z okolicami. Państwo to utrzymało się do 1870 r., kiedy to armia króla Włoch Wiktora Emmanuela II włączyła je do powstającego Królestwa Włoch. Papież nie zgodził się z tą decyzją i ogłosił się więźniem Watykanu. Dopiero w 1929 rząd włoski i Stolica Apostolska podpisali tzw. traktaty laterańskie, kończące spór.
Początkowo siedzibą papieży nie był sam Watykan lecz Lateran. Watykan był miejscem pielgrzymek do Grobu św. Piotra. Wokół już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zbudowano klasztory, przytułki i schroniska. Powstały też liczne kramy kupieckie obsługujące podróżujących. Pierwsze umocnienia obejmujące bazylikę św. Piotra i Mauzoleum Hadriana zostały zbudowane podczas pontyfikatu papieża Leona IV pod koniec IX wieku. Watykan stał się miejscem, gdzie papież mógł się schronić przed najeźdźcami. Przeniesienia siedziby papieskiej na Watykan dokonał Grzegorz XI 17 stycznia 1377 po powrocie z Awinionu.

Organizacja

Główny artykuł: Organizacja Państwa Watykańskiego
Państwo Watykańskie jest nietypowym tworem - pośrednim pomiędzy państwem a zwykłą siedziba władz religijnych. Niektóre kraje (głównie katolickie) utrzymują stosunki dyplomatyczne z Watykanem (dyplomacja watykańska zwie się "nuncjaturą apostolską").

Konkordaty

Watykan podpisał z szeregiem państw umówy między Kościołem a państwem o statusie umowy międzynarodowej (konkordatów). Poniżej znajduje się niepełna lista państw, które podpisały konkordaty (w nawiasie podano datę ich ratyfikacji).

Atrakcje turystyczne

Watykan -
Watykan -
Watykan -
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-25 20:21:48