Czytaj więcej"/> Drukuj
Ta strona dotyczy państwa Węgry. Jest też miejscowość o tej nazwie
Węgry (Republika Węgierska, Magyar Köztársaság) to państwo w Europie Środkowej.

Ustrój polityczny

Kontury ustroju politycznego Węgier zostały zarysowane podczas obrad tzw. Trójkątnego Stołu (jesień 1989). Węgry są od tego czasu demokratyczną republiką o charakterze parlamentarno-gabinetowym. Jednoizbowy parlament wybierany co cztery lata w wyborach powszechnych i tajnych, częściowo metodą proporcjonalną, po części w okręgach jednomandatowych. Prezydenta wybiera Zgromadzenie Narodowe na okres pięciu lat (może kandydować na drugą kadencję). Rząd tworzy lider zwycięskiego ugrupowania - ma on zazwyczaj charakter koalicyjny. Na Węgrzech istnieją dwa główne ugrupowania: wywodząca się z czasów WRL Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) oraz Partia Obywatelska Fidesz. Socjaliści współrządzą zazwyczaj z wywodzącymi się z antykomunistycznej opozycji liberałami (Związek Wolnych Demokratów).
Prezydenci Republiki Węgierskiej
Premierzy

Struktura narodowościowa

Węgrzy 89,9%, Romowie (Cyganie) 4%, Niemcy 2,6%, Serbowie 2%, Słowacy 0,8%, Rumuni 0,7%

Największe miasta (w tysiącach)

 1. Budapeszt (Budapest) 1729,8
 2. Debreczyn (Debrecen) 205,4
 3. Miszkolc (Miskolc) 181,4
 4. Segedyn (Szeged) 162,8
 5. Pécs 158,9
 6. Győr 128,6
 7. Nyíregyháza 116,3
 8. Kecskemét 106,7
 9. Székesfehérvár 103,5
 10. Szombathely 81,4
 11. Szolnok 76,8
 12. Tatabánya 71,9
 13. Kaposvár 67,8
 14. Békéscsaba 67,0
 15. Zalaegerszeg 61,7
 16. Veszprém 61,1
 17. Eger 57,0
 18. Érd 56,9
 19. Sopron 55,4
 20. Dunaújváros 53,2

Podział administracyjny

Węgry podzielone są na 19 komitatów (węg. megye), 22 miasta na prawach komitatów (węg. megyei jogú város), 214 miast (węg. város), 2898 gmin (węg. község).

Komitaty: Bács-Kiskun - Baranya - Békés - Borsod-Abaúj-Zemplén - Csongrád - Fejér - Győr-Moson-Sopron - Hajdú-Bihar - Heves - Jász-Nagykun-Szolnok - Komárom-Esztergom - Nógrád - Pest - Somogy - Szabolcs-Szatmár-Bereg - Tolna - Vas - Veszprém - Zala.

Geografia

Krajobraz Węgier stanowią w większości płaskie przestrzenie nizin Niecki Karpackiej, w tym słynna węgierska Puszta. Wyżyny i niewielkie pasma górskie (Góry Bukowe, Matra i Zemplen) położone są przeważnie w północno-zachodniej części kraju, wzdłuż granicy ze Słowacją. Dunaj dzieli obszar Węgier na część zachodnią i wschodnią. Inne większe rzeki to Cisa i Drawa, zaś Balaton jest największym jeziorem kraju. Koło Hévíz znajduje się największe na świecie jezioro termiczne. Najwyższy szczyt Węgier to Kékes (1014 m n.p.m.) w górach Matra.

Węgry -


Historia

Pierwotnie zamieszkująca tereny Węgier ludność celtycka została w I w. p.n.e. podbita przez Rzymian, którzy założyli na terenach w zakolu Dunaju prowincję o nazwie Panonia. Po upadku Rzymu tereny te zajmowane były kolejno przez Hunów, Wandalów, Wizygotów i Awarów, zaś w początkach IX wieku powstało tu słowiańskie Państwo Wielkomorawskie, któremu kres położyło pojawienie się pod koniec IX wieku Madziarów pod wodzą Árpáda. Dynastia Arpadów panowała na Węgrzech do XIII wieku. Za twórcę państwa uważany jest pierwszy król Węgier, Stefan I, który wprowadził do kraju chrześcijaństwo. W latach 1241–1242 Węgry, jak wiele innych krajów wschodniej Europy, zostały zniszczone przez najazdy mongolskiej Złotej Ordy. Szczyt potęgi państwo węgierskie osiągnęło za panowania Macieja Korwina, który przyłączył do królestwa Śląsk, Łużyce, Morawy oraz Dolną Austrię. Potęga Węgier załamała się jednak zupełnie po 1526 r. w wyniku klęski w bitwie z Turkami pod Mohaczem. W niedługim czasie cały teren dzisiejszych Węgier został opanowany przez Turcję. Kres tureckiemu panowaniu przyniosła dopiero klęska imperium osmańskiego pod Wiedniem. Po wycofaniu się Turków, władza na Węgrzech została przejęta przez Habsburgów i kraj dostał się pod panowanie Cesarstwa Austrii, które następnie w roku 1867 zostało przekształcone w Austro-Węgry. Prawdziwą samodzielność Węgry uzyskały dopiero po I wojnie światowej i upadku Austro-Węgier. Niestety, w wyniku ustaleń traktatu w Trianon obszar kraju okrojono do niecałej jednej trzeciej dawnego terytorium. W czasie II wojny światowej Węgry stanęły po stronie hitlerowskich Niemiec. Po wojnie kraj należał do tzw. bloku wschodniego, będącego pod kontrolą ZSRR. Próba obalenia komunizmu w 1956 r. zakończyła się krwawą interwencją zbrojną ZSRR. Dopiero w roku 1990, po upadku muru berlińskiego przeprowadzono na Węgrzech demokratyczne wybory.

Gospodarka

Gospodarka Węgier

Dni świąteczne

Kultura

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-12 19:56:00