Czytaj więcej"/> Drukuj
Volkswagen to niemiecka marka samochodów. W dosłownym tłumaczeniu znaczy "Samochód dla ludu"

Historia firmy

Historia koncernu Volkswagen rozpoczęła się 17 stycznia 1934 roku, kiedy to Ferdinand Porsche przedstawił rządowi niemieckiemu projekt samochodu - legendarnego Garbusa. 26 lutego 1936 roku w Fallersleben (Dolna Saksonia) otwarto pierwszą wytwórnię Volkswagena. Zaraz po wojnie, dzięki ogromnej popularności, jaką się cieszył, Volkswagen awansował do grona największych producentów samochodów w Europie.
W 1973 roku miała miejsce premiera VW Passata, a w roku 1974, po wyprodukowaniu blisko 12 milionów sztuk, zakończono produkcję Garbusów na terenie Niemiec. Odtąd były one produkowane w Emden w Belgii i za oceanem.
Następcą Garbusa został Volkswagen Golf, który trafił do sprzedaży wiosną 1974 roku i został przyjęty entuzjastycznie. Sylwetka hatch-back'a okazała się bardziej praktyczna niż Garbusa.
Nieco mniejsze od Golfa Polo zadebiutowało wiosną 1975 roku i produkowane było w tej formie aż do 1986 roku, kiedy rozpoczęto produkcję drugiej generacji Polo.
W 1991 roku Volkswagen trafił do Polski. Powstała firma Kulczyk Tradex z siedzibą w Poznaniu - polski importer samochodów Volkswagen i Audi, a od 1996 roku również Porsche.
W maju 1992 roku rozpoczął się kolejny polski rozdział w historii produkcji Volkswagenów - powstała firma "Volkswagen Poznań", w której początkowo montowano, a później już produkowano w całości różne modele samochodów. "Okrętem flagowym" poznańskiej fabryki stał się Volkswagen Transporter wytwarzany tu od początku 1994 roku. Aktualnie w Poznaniu produkowane są VW Transporter T5 oraz VW Caddy.
W grudniu 1997 roku Volkswagen de Mexico S.A de C.V w zakładzie w Puebla rozpoczął seryjną produkcję Volkswagena New Beetle - reminiscencji Garbusa. W USA model ten, podobnie jak przed 40 laty Garbus wywołał prawdziwą "beetlemanię".
W 1998 roku rozpoczyna się seryjna produkcja Lupo, który jest początkiem nowej generacji małych i oszczędnych samochodów koncernu VW, a także produkcja modelu Bora, sedana na bazie Golfa IV generacji.
31 maja 2000 powstało w Wolfsburgu Autostadt - "miasteczko koncernu Volkswagen", w którym odwiedzający mogą nie tylko przyjrzeć się osiągnięciom koncernu w dziedzinie motoryzacji, lecz także interesująco spędzić wolny czas. Klienci odbierają tu kupione przez siebie samochody, które czekają na nich w jednej z dwóch szklanych wież - symbolach Autostadt.
26 listopada 2001 w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu z taśmy zjechał 33.333.333 samochód. Tak wysoka liczba pojazdów wyprodukowanych w jednej fabryce to sukces niespotykany w historii motoryzacji.

Modele produkowane:

Modele, które wyszły z produkcji:

Link zewnętrzny

Volkswagen.com - Międzynarodowa strona główna Volkswagen.de - Niemiecka strona główna Volkswagen.pl- Polska strona główna
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-25 02:17:21