Czytaj więcej"/> Drukuj
Victor_Hugo -
Victor Marie Hugo (ur. 26 lutego 1802 w Besançon - zm. 22 maja 1885 w Paryżu) francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk.
Victor Hugo był członkiem Akademii Francuskiej, deputowanym do Konstytuanty, a następnie Zgromadzenia Narodowego. Wspierał rewolucję lipcową 1830, brał udział w rewolucji z 1848, z powodu przekonań politycznych przez 19 lat (1851-1870) przebywał na dobrowolnym wygnaniu poza granicami Francji jako przeciwnik II Cesarstwa. Początkowo przebywał w Brukseli, a od roku 1855 na wyspach Jersey i Guernesey.
Po upadku cesarstwa w roku 1870 wrócił do Francji. Został pochowany w paryskim Panteonie.

Twórczość

Jego pierwsze dzieła nosiły jeszcze cechy klasycystyczne. Jednak już pierwsze powieści Han z Islandii i Bug-Jargal oraz tom poezji Odes et ballades zapoczątkowały okres romantyzmu w jego twórczości. Rozwój romantyzmu w twórczości Hugo postępował w burzliwie przyjętej premierze sztuki Hernani czyli honor kastylski (1830), oraz dalszej twórczości dramatycznej Maria Delorme, Król się bawi, Maria Tudor, Ruy Blas, czy też poetyckiej: W późniejszym okresie twórczości wydał dojrzałe tomiki Chłosta satyryczne przedstawienie upadku wolności politycznej we Francji czy też Zamyślenie - refleksyjne spojrzenie na życie poety.
Powieści Nędznicy i Katedra Marii Panny w Paryżu wskazują na zainteresowanie pisarza tematyką społeczno-polityczną.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-18 00:16:58