Czytaj więcej"/> Drukuj
Vaud (fr.: Vaud, niem. Waadt, rom. Vad, wł.: Vaud, ang.: Vaud) – kanton w zachodniej Szwajcarii. Vaud dołączył do Konfederacji Szwajcarskiej w 1803 roku. Nazwa pochodzi od łac. Pagus Waldensis. Stolicą jest Lozanna.

Geografia

Południowa część kantonu leży nad Jeziorem Genewskim. Od strony północnej, Vaud graniczy z kantonem Neuchâtel i jeziorem o tej samej nazwie. Po stronie zachodniej rozlega się łańcuch gór Jura, tworzący granicę z Francją. Na wschodzie, Vaud graniczy z kantonami Fryburg i Berno, na południowym zachodzie z kantonem Genewa i na południowym wschodzie z kantonem Valais. Najwyższy szczyt, Les Diablerets, znajduje się 3210 m n.p.m.

Podział administracyjny

Kanton Vaud dzieli się obecnie na 10 dystryktów (fr.: district):
Wcześniej, od 1803, było ich 19.

Historia

Ziemie kantonu były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. Później zamieszkiwało je celtyckie plemię Helwetów. W 58 r. p.n.e. zostały podbite przez Cezara. Rzymianie założyli wiele miast, m.in. Vevey (łac.: Viviscus) i Lozannę (łac.: Lausonium lub Lausonna). Między II a IV w. osiedlili się tutaj Alamanowie. W V w. zostały podbite przez Burgundów, a później przez Franków pod wodzą Merowingów. Do 888 w imperium Karolingów. W latach 1032-1218 pod panowaniem niemieckiej dynastii Zähringer (Zähringen). Po niej ziemie te weszły w skład księstwa Sabaudii. Na początku XV w. zostały okupowane przez wojska z Berna, a od 1536 włączone do Berna. Reformacja zawitała tu za sprawą Piotra Vireta, współpracownika Kalwina. Przez wiele lat próbowano zrzucić zwierzchnictwo Berna. Udało się to dopiero podczas rewolucji francuskiej. W 1803 kanton stał się częścią Szwajcarii.

Demografia

Językiem urzędowym kantonu jest język francuski. Językami z najwyższym odsetkiem użytkowników są:

Polityka

W kantonie działa Ligue vaudoise [1], wydająca dwutygodnik La Nation.

Linki zewnętrzne

Canton de Vôd
Canton Vaud
واود
Vaud
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-14 18:05:35