Czytaj więcej"/> Drukuj
Republika Vanuatu (bislama: Ripablik blong Vanuatu) - państwo w Oceanii. Położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów (2 z nich - Matthew i Hunter - należą do terytorium zamorskiego Francji Nowa Kaledonia). Położone na ok. 800 km północny zachód od Fidżi, na północny wschód od Nowej Kaledonii. br />

Ustrój polityczny

Vanuatu posiada jednoizbowy parlament z 52 posłami. Wybierany jest co 4 lata w głosowaniu powszechnym. Przywódca głównej frakcji parlamentarnej jest zazwyczaj wybierany na premiera i szefa rządu. Głową państwa jest prezydent, wybierany co 5 lat przez parlament i prezydentów 6 rządów prowincjalnych.

Podział administracyjny


Vanuatu dzieli się na sześć prowincji:

Historia

W 1906 roku archipelag stał się obszarem kondominium francusko-brytyjskiego Nowe Hebrydy. W czasie II wojny światowej wyspy dały schronienie bazom amerykańskim szykującym się do walk o Wyspy Salomona. Od 30 lipca 1980 roku niepodległe państwo.
W tym samym okresie działało na wyspach wiele ruchów secesjonistycznych:

Geografia

Największe miasto Port Vila - stolica, na wyspie Efate - 35 tys. mieszkańców, drugie większe miasto - Luganville - na Espiritu Santo. Wyspy Vanuatu (największe: Espiritu Santo, Malekoula, Efate, Erromanga) są pochodzenia wulkanicznego. Klimat tropikalny i subtropikalny, tutejsze lasy tropikalne tworzą swoisty mikroklimat wysp.

Gospodarka

Gospodarka Vanuatu opiera się głównie na usługach - jest to tzw. raj podatkowy (m. in. kraj taniej bandery), znaczące są wpływy z turystyki; uprawia sie tu kawę, kakao, palmy kokosowe, trzcinę cukrową, orzeszki ziemne. Na własne potrzeby uprawia się także jam, taro, kukurydzę, warzywa i drzewa chlebowe.

Demografia

Zdecydowaną większość mieszkańców kraju, bo aż 98%, stanowią rdzenni Melanezyjczycy.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-16 03:21:36