Czytaj więcej"/> Drukuj
Ur to starożytne miasto-państwo założone w południowej Mezopotamii przez Sumerów. Było ono wymieniane w Starym Testamencie, między innymi jako miasto rodzinne Abrahama.
Początki miasta Ur sięgają około 5000 roku p.n.e. Później przechodziło ono różne koleje losu: Szczyt rozwoju Ur przypada na XXI-XX wiek p.n.e. W pierwszej połowie XVIII wieku p.n.e. zostało włączone do Babilonii. Około roku 550 p.n.e. miato Ur zaczęło chylić się ku upadkowi. Być może spowodowane było to problemami z dostępem do wody, gdy rzeka zmieniła koryto. Wydaje się być pewne, że po roku 550 p.n.e. Ur było już niezamieszkałe.
Wiele naszych informacji i świadectw materialnych pochodzi z prac wykopaliskowych prowadzonych w połowie XIX wieku i w pierwszej połowie XX wieku. Odkryto wówczas ziggurat i pozostałości po pałacu władcy. Prace wykopaliskowe prowadzone w latach 1922-1934 zostały sfinansowane przez The British Museum i Uniwersytet Pensylwanii i były prowadzone przez archeologa Sir Charlesa Leonarda Woolley'a.
W czasach starożytnych Ur znajdowało się u ujścia Tygrys i Eufratu do morza. W ciągu kilku tysięcy lat gromadzenie się osadowego materiału w delcie tych rzek sprawiło, że miejsce to jest znacznie oddalone od morza. Obecnie miejsce, gdzie znajdowało się Ur, leży w południowym Iraku na około 18 km na południowy-zachód od miasta An-Nasirija i nazywa się Tall al-Mukajjar.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 05:12:34