Czytaj więcej"/> Drukuj
Tunezja (Tunis, Republika Tunezyjska - Al-Dżumhurija at-Tunisija) – państwo arabskie leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią.

Ustrój polityczny

Opis ustroju społeczno-politycznego, rodzaju rządów, podziału terytorialnego, opis instytucji itp. linki do podstron gdy konieczne.

Klimat

Na wybrzeżu klimat śródziemnomorski - w okolicy Bizerty bardziej morski, wilgotny, przypominający np. Palermo, na wschodnim wybrzeżu suchszy, z większymi amplitudami temperatur - dobowymi, rocznymi.

Historia

W 814 p.n.e. Fenicjanie założyli Kartaginę (obecnie przedmieścia Tunisu), która po latach świetności i rywalizacji z Rzymem została kompletnie zniszczona w wyniku trzeciej wojny punickiej w 146 p.n.e. Prowincja rzymska "Africa" (ze stolicą w Kartaginie) stała się spichlerzem Rzymu i przeżywała kolejny okres rozkwitu aż do upadku Cesarstwa. Po okresie rządów Bizancjum w efekcie prób opanowania Afryki przez Arabów, w 670 r. został założony Kairouan jako baza ekspansji islamu. Od 800 r. rządziło tu wiele dynastii aż do 1574 r., kiedy kraj został włączony do Imperium Osmańskiego. W 1881 r. rozpoczął się okres prorektoratu francuskiego i trwał do 20 marca 1956 kiedy Tunezja odzyskała niepodległość. Rok później została proklamowana republika i na czele państwa stanął Habib Burgiba. 7 listopada 1987 r. prezydentem został Zine El Abidine Ben Ali.

Gospodarka

Główne gałęzie gospodarki to: rolnictwo, przemysł wydobywczy, przemysł naftowy, turystyka, przemysł odzieżowy.

Ludność

Grupy etniczne - Arabowie 98%, Europejczycy 1%, Żydzi i inni 1%.
Religia - islam 98%, chrześcijaństwo 1%, judaizm i inne 1%.
Obowiązujące języki - arabski (urzędowy), francuski (handlowy).

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 21:03:16