Czytaj więcej"/> Drukuj
Czyny obecnego w mitach irlandzkich ludu elfów czy bogów, zwanego Tuatha de Danaan (co w języku irlandzkim znaczy "lud/dzieci Danu"; alternatywna nazwa Tuatha Dé Danann znaczy "lud bogini Dana"), zostały szczegółowo spisane w dwunastowiecznej Księdze Inwazji.
Niewiele wiadomo o Tuatha de Danaan sprzd ich najazdu na Irlandię, poza tym, że przybyli z czterech północnych miast o nazwach: Falias, Glorias, Murias i Finias, gdzie wykształcili swe atrybuty i wyszkolili się w tajemnych sztukach. Niektóre źródła podają, że po przybyciu do Irlandii (co miało miejsce pierwszego maja albo niedługo wcześniej lub później), spalili swoje łodzie, aby uniemożliwić sobie ulegnięcie pokusie powrotu. Księga inwazji opisuje, iż unosili się w powietrzu jak duchy. Inne źródła twierdzą, iż Tuatha de Danaan przybyli z zachodu (Ocean Atlantycki) na chmurach.
Następnie, po przybyciu, stoczyli dwie bitwy: Pierwszą Bitwę pod Magh Tuireadh, która odbyła się na zachodnim wybrzeżu Irlandii, i w której pokonali mieszkających tam przed nimi, niezdarnych i słabo uzbrojonych Firbolgów, oraz Drugą Bitwę pod Magh Tuireadh, w której walczyli przeciw Fomorianom, którzy wzniecili przeciw nim powstanie. Podczas tej drugiej bitwy, król Tuatha de Danaan, Nuada stracił rękę; zastąpił go więc Bres albo Lugh. Po zwycięstwie nad Fomorianami, Tuatha de Danaan dali im Connachtę; zdarzały się małżeństwa między osobami z obu ludów. Król Nuada dostał srebrną rękę, którą zrobił Dian Cecht i, po wygnaniu Bresa za tyranię, odzyskał tron. Następnie zabił go Balor, bóg śmierci.
Trzecią bitwę stoczyli Tuatha de Danaan przeciw kolejnej fali najeźdźców, którymi byli uważani za Celtów Milesianie z Hiszpanii pod wodzą króla Milesiusa. Milesius pokonał wysłaną przeciw jego ludziom boginię Ériu. Zwycięscy Milesianie okazali wspaniałomyślność i, na jej cześć, nadali wyspie nazwę Erin, która jest celownikiem od jej imienia. Dagda poprowadził pokonanych Tuatha pod ziemię, do kurhanów Sidhe. Później zdarzało im się czasem wtrącać się do wojen między ludźmi; zawsze stawali po stronie sprawiedliwości i prawości; walcząc byli niewidzialni i uzbrojeni w płomieniste lance i magiczne białe tarcze.
Tuatha de Danaan walczyli przeciw wiedźmie Carman i jej trzem synom.
Lista Tuatha de Danaan:
 1. Abarta
 2. Abhean
 3. Ai
 4. Airmed
 5. Beag
 6. Bechuille
 7. Bodb Dearg
 8. Brea
 9. Brigid
 10. Cian
 11. Creidhne
 12. Dagda
 13. Dian Cecht
 14. Goibniu
 15. Lear
 16. Lugh
 17. Luchtaine
 18. Manannan mac Lir
 19. Morrigan
 20. Nuada
 21. Ogma
Tuatha de Danaan mieli cztery magiczne skarby:
 1. Kocioł Dagdy
 2. Włócznię Lugha
 3. Kamień zwany Fal
 4. Miecz Nuady

Tuatha de Danaan w literaturze współczesnejTuatha de Danaan to również nazwa fikcyjnej łodzi podwodnej w serii anime zat. Full Metal Panic!.


Tuatha De Danann (grupa folk-metalowa)

Tuatha De Danann to również grupa folk-metalowa z Brazylii, inspirująca się kulturą celtycką. Jej muzyka brzmi w nastroju średniowiecznym i ma nuty optymistyczne. Oficjalna strona grupy: [1])
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-23 18:38:53